|
Jak máme otevřeno v květnu?
29. 4. 2025
Kdy k nám můžete přijít na prohlídku?
V KVĚTNU máme otevřeno od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin.
Otevřeno máme samozřejmě i o svátcích!
Prohlídky se konají průběžně podle zájmu návštěvníků, obvykle v intervalech 15-60 minut. Na vybrané časy je možné vstupenky koupit on-line.
Poznej rodové sídlo Sternbergů! Prohlídky pro rodiny s dětmi * Konají se o víkendech a svátcích v 11:15 a 14:15. * Doporučujeme předem koupit vstupenky on-line nebo si je zarezervovat.
Vyhlídková, dříve obranná věž zvaná hladomorna * Otevřena shodně s hradem, tedy od 9 do 17 hodin. * Vstupenky zakoupíte v hradní pokladně na nádvoří (hotově i kartou) nebo na místě (pouze hotově).
Komentovaná vycházka okolím hradu * Koná se v sobotu 24. května od 14 hodin * Doporučujeme předem koupit vstupenky on-line nebo si je zarezervovat
Cizojazyčné prohlídky * Nabízíme prohlídky v angličtině, němčině a ruštině, mimořádně také ve francouzštině a holandštině * Prohlídku si raději domluvte předem, ne vždy dokážeme zajistit prohlídky ve všech jazycích * Do prohlídky v češtině rádi zapůjčíme texty v těchto jazycích: angličtina, němčina, francouzština, ukrajinština, maďarština, polština, ruština, holandština, španělština, italština, řečtina
* Kompletní otevírací dobu najdete zde.
Těšíme se na Vaši návštěvu!
Klavírní koncert 31. května
22. 4. 2025
Mimořádná událost se odehraje na hradě v sobotu 31. května, kdy se v Rytířském sále koná
KLAVÍRNÍ KONCERT
Výtěžek koncertu bude věnován na činnost Hospice Dobrého Pastýře v Čerčanech. Hospic můžete podpořit i přímo zde.
Vstupné: 500 Kč Začátek koncertu: 19:00 Z organizačních důvodů je sraz diváků na hradním nádvoří již v 18:45. Děkujeme. Délka koncertu: cca 60 minut
Hradní kavárna bude pro diváky otevřena.
Vstupenky zakoupíte on-line zde, nebo v hradní pokladně v otevírací době hradu. Vstupenky lze také rezervovat telefonicky či e-mailem a do 18. května 17 hodin vyzvednout v hradní pokladně.
Komentovaná vycházka okolím hradu - termíny 2025
30. 3. 2025
Vydejte se s námi na komentovanou vycházku okolím hradu!
Podíváte do běžně nepřístupné kaple sv. Jiří, dozvíte se více o opevnění hradu, o historii šternberského panství i o barokních sochách světců, které už téměř 250 let zdobí okolní krajinu. Z původně obranné věže, tzv. Hladomorny, se rozhlédneme do okolí.
Vycházka se v roce 2025 konají v těchto termínech (soboty) vždy ve 14 hodin: 26. dubna 24. května 21. června 19. července 16. srpna 13. září 11. října
Vstupenky doporučujeme předem koupit on-line nebo si je zarezervovat. Vycházka trvá cca 1,5-2 hodiny a její délka je cca 4 km.
Další informace naleznete zde.
Kavárna na hradním nádvoří
29. 3. 2025
Příjemná kavárna na hradním nádvoří je pro návštěvníky otevřena v době, kdy se konají prohlídky.
Kromě různých druhů kávy můžete ochutnat domácí dezerty a či si dát také polévku nebo malý oběd.
Pokud by Vám třeba v čase obědu nestačila kavárenská nabídka, můžete se najíst na protějším břehu řeky v Penzionu V parku (dříve parkhotel), kde vaří každý den od 11 do 19 hodin. Kromě jídla si můžete vychutnat i nejkrásnější výhled na hrad.
On-line dárkové poukazy
30. 10. 2024
Darujte svým blízkým návštěvu hradu Český Šternberk, starobylého rodového sídla Sternbergů!
Zakoupení dárkového poukazu je stejně rychlé a snadné jako nákup on-line vstupenky a navíc s nimi můžete zaplatit za vstupenky i za suvenýry.
Zakoupit je můžete zde.
Poukazy nabízíme v hodnotě 200 Kč, 300 Kč, 400 Kč a 500 Kč podle toho, jak velkou radost chcete či můžete udělat.
Jak poukaz uplatnit? * Poukaz lze použít k zaplacení vstupenek v pokladně hradu, nebo on-line při nákupu eVstupenek * V hradní pokladně je možné poukazem zaplatit také za suvenýry. * Platnost poukazu je 1 rok od zakoupení.
Tip Hodnotu poukazu je třeba vyčerpat vždy najednou, proto pokud chcete nabídnout obdarovanému možnost zakoupit si také suvenýry, ale předpokládáte, že vstupenku si bude chtít koupit on-line, věnujte mu například namísto 500 korunového poukazu jeden v hodnotě 300 Kč a jeden v hodnotě 200 Kč.
Veškeré dotazy (nejen) k poukazům Vám rádi zodpovíme na tel. 317 855 101 nebo na info@hradceskysternberk.cz
Český Šternberk a Cesta Česka
14. 5. 2020
Vydejte se poutní cestou z Blaníku na Říp a zastavte se při té příležitosti i na Českém Šternberku!
Již od loňského října můžete vyrazit na poutní cestu Blaník - Říp, otevřenou spolkem Cesta Česka a Klubem českých turistů.
Jedním ze zastavení je i hrad Český Šternberk, kde si v hradní pokladně můžete pořídit poutní mapu, placku se symbolem Cesty Česka, poutníkův deník, kam si za splnění cíle jako doklad a památku natisknete razítko.
Více se o projektu a poutní cestě dozvíte zde: https://www.cestaceska.cz/
Netopýři
3. 10. 2017
Na půdě, tam to žije!
Do projektu České společnosti pro ochranu netopýrů při Katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se zapojil i hrad Český Šternberk, protože mezi stálé hradní obyvatele patří také tři druhy netopýrů. Které to jsou a kde mají své úkryty se dozvíte na této stránce.
Více se o netopýrech žijících na půdách a ve sklepích historických památek můžete dozvědět také díky geocachingové hře. Podrobnosti najdete zde.
Ze Šternberka do Českého Šternberka
1. 7. 2016
Ze Šternberka do Českého Šternberka (a naopak) je docela daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady pletou.
Počátek zmatení je již v polovině 13. století, kdy Zdeslav z rodu Divišovců založil nejprve hrad na ostrohu nad řekou Sázavou a o několik let později vystavěl další na úpatí Nízkého Jeseníku.
Oba pojmenoval stejně ― Sternberg, počeštěně Šternberk. V němčině, která byla tehdy módním jazykem, značí „Stern“ hvězdu, kterou měl Zdeslav v erbu, a „Berg“ horu či kopec. Zdeslav se začal psát jako pán ze Sternberga a stal se tak zakladatelem rodu Sternbergů, který dodnes vlastní starší z hradů, jež dostal přídomek „Český“.
Společné dějiny obou hradů se rozešly ještě ve středověku. Zatímco Český Šternberk drželi Sternbergové téměř nepřetržitě a dodnes ho vlastní Zdeněk Sternberg, na Šternberku se vystřídalo mnoho rodin, než ho kolem roku 1700 koupili Liechtensteinové, kteří byli jeho majiteli až do konce druhé světové války. Dnes je Státní hrad Šternberk ve správě Národního památkového ústavu. Přesto je toto „příbuzenství“ mezi našimi památkami unikátní.
Českým Šternberkem vede nová poutní cyklotrasa
1. 7. 2016 Matice Křemešnická o. p. s. připravila nového průvodce pro poutníky, kteří rádi jezdí na kole. Ukáže Vám zajímavá místa na trase od pražské Lorety, přes kláštery v Sázavě a v Želivě až k poutnímu místu na vrchu Křemešník.
Majitelé průvodce mají možnost cestou získat slevy u různých partnerů, mj. také na Českém Šternberku. Poutní karta z průvodce opravňuje držitele k bezplatné návštěvě předsunuté obranné věže hradu, tzv. hladomorny.
|
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |