Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - Uzavření silnice II/111 u Českého Šternberka

23. 3. 2015

mapy (2).jpgVážení návštěvníci,


od 23. 3. 2015 je opět zcela uzavřen poškozený úsek příjezdové silnice do Českého Šternberka ve směru od dálnice D1. Opravuje se poslední část silnice, která byla stržena při přívalových deštích v r. 2013.

 

Objízdná trasa pro všechna vozidla je vedena přes Kácov a Nechybu - viz mapa. Prosím, počítejte s tím, že délka objížďky je cca 25-30 minut.

 

Obě parkoviště pod hradem jsou otevřena, ale jsou přístupná pouze ve směru od Uhlířských Janovic / Kutné Hory.

 

Děkujeme za pochopení.  

Zobrazit vice
Březnové prohlídky pro veřejnost

23. 3. 2015

Letecky pohled ze severu.jpg

 

Vážení návštěvníci,

 

jaro začalo velmi brzy, a proto jsme pro Vás již na březen přichystali mimořádné prohlídky, na které si nemusíte vstup předem rezervovat. Konají se každou březnovou sobotu a neděli ve 14 hodin. Prohlídku doporučujeme spojit s procházkou po okolí. Naobědvat se můžete v hradním Café.

 

 

Mimo tyto mimořádné termíny je stále třeba si každou prohlídku alespoň den předem zarezervovat.

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Zobrazit vice
Velikonoce na hradě 4.-6. dubna

22. 3. 2015

Letecky pohled s hladomornou.jpgPřijďte si připomenout velikonoční tradice a duchovní poselství těchto nejdůležitějších svátků křesťanského roku. V rámci prohlídky jarně nazdobeným hradem přiblížíme význam a zvyky Velikonoc i jejich liturgickou podobu, která byla pro rodinu Sternbergových vždy nejdůležitější.

 

Sternberské děti hledávali o svátcích velikonoční vajíčka, což si mohou zkusit také naši malí i velcí návštěvníci. Při prohlídce dostanou návod na vyluštění tajenky, která je za vajíčky dovede.

 

Pro malé návštěvníky máme připravenu speciální velikonoční variaci prohlídky pro rodiny s dětmi Poznej rodové sídlo Sternbergů! Začátek vždy v 11:30 a 13:30.

 

V sobotu 4. dubna se můžete dopravit na Český Šternberk také historickým motorákem Posázavského Pacifiku. Více informací na www.posazavsky-pacifik.cz (sekce plán akcí)

Zobrazit vice
Den památek 18. dubna

22. 3. 2015

KoupelnaPoprvé se Český Šternberk připojuje k oslavám mezinárodního dne památek a sídel. Návštěvníci se dozvědí, jak se generace obyvatel hradu vyrovnávají s tím, že zde nemají studnu, ani jiný zdroj vody.

 

V rámci běžné prohlídky hradu si uděláme nepatrnou odbočku do běžně nepřístupné místnosti, které se říká „U bojleru“. Opravdu tam býval ve třicátých letech bojler na ohřev vody, ale než mohlo vůbec k ohřívání dojít, musela být voda do hradu nějak přivedena. Hrad totiž stojí na skále a nikde na jeho území není vodní pramen. Dozvíte se, jak se s tímto hendikepem vyrovnávali obyvatelé hradu ve středověku i na počátku 20. století. Délka prohlídky bude prodloužena přibližně o 5 minut.

 

Zobrazit vice
Není Šternberk jako (Český) Šternberk

22. 10. 2014

dva sternberky.JPGVážení návštěvníci,

 

stále časteji se nám stává, že si turisté pletou dva hrady se jménem Šternberk. Oba dva mají sice stejného zakladatele, ale již několik set let se ubírá jejich historie jiným směrem.

Starším z hradů je ten, na jehož stránkách se nacházíte, který získal postupně přídomek "Český", aby nedocházelo k záměnám. Druhý, který se nachází o 200 kilometrů dál na východ, se nazývá jen Šternberk, ale můžete se setkat s neoficiálními přídomky "Moravský" nebo "u Olomouce". Než vyrazíte na výlet, ubezpečte se, že míříte na správný hrad a že akce, na kterou se chystáte, se odehrává právě tam, abyste nebyli zklamáni.

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz