PUTOVÁNÍ ŠTERNBERSKOU HISTORIÍ 22. a 23. října 2016

23. 9. 2016

VV 2015-01.jpg

 

Již pojedenácté se koncem října hrad Český Šternberk zaplní historickými postavami spjatými s rodem Sternbergů. Šternberští zaměstnanci, jejich rodiny a přátelé se převtělí do obyvatel hradu v různých epochách a předvedou vám, že zdejší život umí být náročný i úsměvný a vyžaduje značnou dávku odvahy, empatie, diplomacie a také nadhled a smysl pro humor.

 

 

 

Při prohlídce se tak potkáte třeba se zemským správcem Jiřím z Poděbrad, který se rozmýšlí, zda provdat Kateřinu, dceru svou a Kunhuty ze Sternberga, za uherského krále Matyáše Korvína. František Palacký se pochlubí, jak pokračuje jeho práce na dějinách sternberského rodu. 

 

VV 2015-12.jpg

 

 

Průvodkyně-klíčnice Vám ale představí i další šternberské osobnosti, které žily od založení hradu do současnosti. Každé Putování je jiné, a tak se i letos můžete těšit na význačné i prosté postavy ze šternberských dějin, se kterými jste se při předchozích ročnících ještě možná nesetkali.  

 

 

  

 

VV 2015-15.jpg

 

Na nádvoří se můžete pobavit uměním kejklíře a u hladomorny rozbijí své ležení dělostřelci z baterie Augusta van der Groeben. Ukáží Vám, jak se v polovině 19. století nabíjela puška nebo dělo, a povypráví o životě vojáka v době prusko-rakouských válek.

 

 

 

 

DOPORUČUJEME REZERVACI!

rezervační formulář: http://www.hradceskysternberk.cz/rezervacni-formular.php
e-mail: hrad@zsternberg.cz
tel.: 317 855 101

 

VV 2015-03.jpg

Fotografie z loňského ročníku si prohlédněte zde. Doufejme, že počasí bude stejně příznivé jako v posledních letech.

 

Vstupné je stejné jako na běžnou prohlídku.

 

Putování šternberskou historií má i svou vlastní turistickou vizitku, kterou je možné zakoupit jen během této akce. 

 

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

 

Prohlídky pro rodiny s dětmi

1. 9. 2016

Detska 2015, Kristynka.JPG

 

 

Srdečně Vás zveme na speciální prohlídku pro rodiny s dětmi Poznej rodové sídlo Sternbergů!, která se v září a říjnu koná

a o víkendu a ve svátek vždy v 11:30.

 

Klíčnice povypráví malým návštěvníkům, jak se na hradě žilo v průběhu staletí.

Prohlídka je vhodná pro děti přibližně od 5 do 8 let.

 

 Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme rezervaci, kterou můžete provést telefonicky nebo e-mailem. Další informace o prohlídce najdete zde.

 

Na www.posazavi.com můžete zhlédnout krátkou reportáž o této prohlídce.

Hradozámecká noc

29. 8. 2016

8.jpg

 

Maminka současného majitele hradu Kunhuta Sternbergová (pod dohledem své tchyně Karolíny) děkuje z roku 1937 všem návštěvníkům Hradozámecké noci za příjemně strávený večer a bude se těšit opět za rok na shledanou!

 

Velká fotografická soutěž

2. 7. 2016

bile-oblacky.jpgMilí návštěvníci,

 

ve spolupráci s Parkhotelem Český Šternberk jsme pro Vás připravili velkou fotografickou soutěž Hradní fotograf, která potrvá do 31. března 2017.

 

Námětem fotografií nemusí být jen samotný hrad, ale celý hradní hradní areál, který zahrnuje nejen předsunutou obrannou věž, tzv. hladomornu, ale i park s Parkhotelem na druhém břehu Sázavy.

 

 

Těšíme se na Vaše zajímavé, originální, věrné a nápadité fotografie!

 

Ceny pro výherce:

c-sternberk-jira.jpg

1. místo – víkendový pobyt pro dvě osoby v Parkhotelu Český Šternberk se soukromou prohlídkou hradu

2. a 3. místo – jedna noc pro dvě osoby v Parkhotelu Český Šternberk a dvě volné vstupenky na prohlídku hradu

 

Pravidla:

Každý účastník se může soutěže zúčastnit maximálně s pěti fotografiemi.

 

Fotografie přijímáme pouze elektronicky na adrese hrad@zsternberg.cz, do předmětu prosím napište „Hradní fotograf“, do e-mailu dále uveďte své jméno, obec, ve které bydlíte, a telefonní číslo, abychom Vás v případě výhry mohli kontaktovat. Osobní údaje budou použity výhradně pro účely soutěže.

 

Zasláním fotografií účastník soutěže souhlasí s jejich použitím pro propagační a jiné účely správou hradu Český Šternberk a provozovatelem Parkhotelu Český Šternberk, kterým účastník uděluje výhradní právo s fotografiemi nakládat.

 

Českým Šternberkem vede nová poutní cyklotrasa

1. 7. 2016

Poutni cyklotrasa Praha Kremesnik.jpg

Matice Křemešnická o. p. s. připravila nového průvodce pro poutníky, kteří rádi jezdí na kole. Ukáže Vám zajímavá místa na trase od pražské Lorety, přes kláštery v Sázavě a v Želivě až k poutnímu místu na vrchu Křemešník.

 

Majitelé průvodce mají možnost cestou získat slevy u různých partnerů, mj. také na Českém Šternberku. Poutní karta z průvodce opravňuje držitele k bezplatné návštěvě předsunuté obranné věže hradu, tzv. hladomorny.

 

 

Ze Šternberka do Českého Šternberka

1. 1. 2016

Sternberky.JPG

 

Ze Šternberka do Českého Šternberka (a naopak) je docela daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady pletou.

 

Počátek zmatení je již v polovině 13. století, kdy Zdeslav z rodu Divišovců založil nejprve hrad na ostrohu nad řekou Sázavou a o několik let později vystavěl další na úpatí Nízkého Jeseníku.

 

 

Oba pojmenoval stejně ― Sternberg, počeštěně Šternberk. V němčině, která byla tehdy módním jazykem, značí „Stern“ hvězdu, kterou měl Zdeslav v erbu, a „Berg“ horu či kopec. Zdeslav se začal psát jako pán ze Sternberga a stal se tak zakladatelem rodu Sternbergů, který dodnes vlastní starší z hradů, jež dostal přídomek „Český“.

 

Společné dějiny obou hradů se rozešly ještě ve středověku. Zatímco Český Šternberk drželi Sternbergové téměř nepřetržitě a dodnes ho vlastní Zdeněk Sternberg, na Šternberku se vystřídalo mnoho rodin, než ho kolem roku 1700 koupili Liechtensteinové, kteří byli jeho majiteli až do konce druhé světové války. Dnes je Státní hrad Šternberk ve správě Národního památkového ústavu. Přesto je toto „příbuzenství“ mezi našimi památkami unikátní.

 

 

Putování šternberskou historií 2016

26. 10. 2015

01.JPG

 

Milí návštěvníci,

 

děkujeme za Vaši návštěvu jubilejního 10. ročníku Putování šternberskou historií 2015 a za všechny pozitivní ohlasy, kterých se nám dostalo. Těšíme se na Vás při příštím ročníku, který se bude konat 22. a 23. října 2016!

 

Do té doby se můžete podívat na fotogalerii, kde si svůj zážitek z Putování připomenete.

 

 

 


Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, hrad@zsternberg.cz