Otevíráme v úterý 26. 5. 2020

23. 5. 2020

Vážení návštěvníci,

 

pokud již plánujete návštěvu Českého Šternberka včetně prohlídky, věnujte prosím pozornost následujícím řádků. Provoz a vstup na nádvoří i do hradu bude fungovat za těchto podmínek:

 

 

1) Cítíte - li na sobě obtíže odpovídající virové infekci (horečka, dušnost, bolest svalů, ...), odložte raději návštěvu hradu v zájmu svého zdraví i zdraví okolí.

 

2) Noste, prosím, roušky či jinou ochranu dýchacích cest v těchto prostorách - na hradním nádvoří a v místnostech k němu přiléhajícím, uvnitř hradu, pod Hladomornou i uvnitř vyhlídkové věže.

 

3) Čistota půl zdraví - při vstupu do restaurace, na pokladnu a na WC si umyjte ruce připravenou dezinfekcí.

 

4) Dodržujte, prosím, rozestupy v délce 2 metrů. Toto neplatí pro osoby sdílející společnou domácnost.

 

5) Řiďte se, prosím, pokyny uvedenými při vstupu na nádvoří a radami hradních zaměstnanců. Pokud se na Vás obrátíme s prosbou o dodržení toho či onoho, vězte, že Vás nechceme kárat, ale že nám leží na srdci jen Vaše a naše dobro a bezpečnost.

 

6) Maximální počet osob na prohlídce je omezen na 15 osob plus průvodce. Je tedy možné, že se snížením kapacity zvýší čekací doba na volná místa v prohlídce. Prosíme o trpělivost; vždy se snažíme zajistit co nejhladší průběh a pokud možno nedlouhé čekání na prohlídku.

 

S tím souvisí i poněkud změněné pojetí prohlídek.

I nadále budou mít návštěvníky na starosti naši průvodci. Výklad bude podáván v 5 větších pokojích, v ostatních budou umístěny panely s popisem jednotlivých salonků.

 

Děkujeme za spolupráci a věříme, že i přes ona omezení budete mít na návštěvu Českého Šternberka hezkou vzpomínku!

 

 

 

 

 

Český Šternberk a Cesta Česka

14. 5. 2020

 

Vydejte se poutní cestou z Blaníku na Říp a zastavte se při té příležitosti i na Českém Šternberku!

 

 

ok3.JPG

Již od loňského října můžete vyrazit na poutní cestu Blaník - Říp, otevřenou spolkem Cesta Česka a Klubem českých turistů.

 

 

Jedním ze zastavení je i hrad Český Šternberk, kde si v hradní pokladně můžete pořídit poutní mapu, placku se symbolem Cesty Česka, poutníkův deník, kam si za splnění cíle jako doklad a památku natisknete razítko.

  

 

 

  

Více se o projektu a poutní cestě dozvíte zde: https://www.cestaceska.cz/

 

Pozor, hradní pokladna má pro víkendy 15. - 16., 23. - 24.5. upravenou otevírací dobu:

10:00 - 16:00

polední pauza 12:15 - 13:00

 

 

Otevření hradu 26. 5. 2020

13. 5. 2020

 

Vážení návštěvníci,

 

v souvislosti s uvolňováním bezpečnostních opatření se hrad Český Šternberk otevře k prohlídkám v úterý 26. 5. 2020.

 

Symbolický provoz bude zahájen o předcházejících víkendech 16. - 17. 5. a 23. - 24. 5. Otevřena bude o víkendu pokladna i okénko z Café, návštěvníci si tedy budou moci zakoupit suvenýry nebo něco dobrého k jídlu či k pití. Hradní interiéry však zůstanou uzavřeny.

 

Otevírací doba pokladny:

víkendy 16.- 17.5., 23. - 24. 5.: 10:00 - 16:00

polední pauza: 12:15 - 13:00

 

Až do 25. 5. včetně jsou hradní interiéry i vyhlídková věž Hladomorna zcela uzavřeny. Děkujeme za pochopení.

Zároveň prosíme o dodržování bezpečnostních a hygienických opatření uvedených při vstupu na nádvoří.

 

Těšíme se na Vás!

 

Správa hradu Český Šternberk

Dárkové poukazy

31. 10. 2019

Letecky pohled ze severu.jpg

 

Věnujte návštěvu hradu Český Šternberk jako dárek!

 

Vyberte si ze dvou typů poukazů:

pro dvě osoby 

cena 300 Kč

platnost do 31. 12. 2020

 

rodinná vstupenka

dva dospělí + max. 3 děti do 15 let

cena 400 Kč

platnost do 31. 12. 2020

 

Poukaz si sami doma vytisknete, nebo Vám ho zašleme poštou (50 Kč).

 

 

Poukazy je také možné zakoupit v hradní pokladně.

 

Jak si poukaz zakoupit?

Vnitrni nadvori.jpg

 

Pošlete e-mail na adresu hrad@zsternberg.cz, do předmětu napište "Dárkový poukaz". Uveďte o jaký typ poukazu máte zájem a napište své jméno a adresu (pro vystavení faktury).

 

Nezapomeňte také napsat, zda budete chtít elektronickou verzi poukazu, který Vám zašleme v PDF a vy si ho budete moct sami vytisknout, nebo zda budete chtít papírovou verzi, kterou Vám za poplatek 50 Kč zašleme na Vaši adresu.

 

Jakmile Vaši objednávku zpracujeme, pošleme Vám e-mailem fakturu. Poté, co fakturu uhradíte, Vám zašleme poukaz ve formě, v jaké jste si jej objednali.

 

Co dalšího byste měli vědět?

Poukaz je možné uplatnit pouze na prohlídku v českém jazyce. Pokud byste chtěli poukaz na cizojazyčnou prohlídku, napište nám prosím, nabídneme Vám i tuto možnost.

 

Poukaz není možné využít na některé speciální prohlídky, na které se platí zvýšené vstupné, např. noční či adventní prohlídky. Doporučujeme se předem informovat.

 

Při použití poukazu není možné načíst věrnostní program Klíč k památkám.

 

 

Klíč k památkám

30. 3. 2018

Klic - logo.jpg

 

Stejně jako v předchozích letech můžete uplatit věrnostní program pro návštěvníky památek Klíč k památkám také na Českém Šternberku.

 

Nezapomeňte předložit svůj klíč - prohlídkový pas před nákupem vstupenky.

Klíč není možné využít na některé mimořádné či speciální prohlídky a v případě uplatnění dárkového poukazu.

 

Více informací o Klíči k památkám a seznam více než stovky zařazených objektů najdete na www.klickpamatkam.cz

 

klic logo_bar.png

 

 

 

 

 

 

 

Nádvoří bez sokolníka

29. 3. 2018

sokolnik.JPG

 

 

Sokolníka Františka, se kterým jste se po dvacet let setkávali na hradním nádvoří, již na Českém Šternberku nenajdete. Kvůli pokračujícím pracím při opravě hradní fasády jsme museli jeho místo přepustit zedníkům.

 

 

 

 

 

Ze Šternberka do Českého Šternberka

1. 7. 2016

Sternberky.JPG

 

Ze Šternberka do Českého Šternberka (a naopak) je docela daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady pletou.

 

Počátek zmatení je již v polovině 13. století, kdy Zdeslav z rodu Divišovců založil nejprve hrad na ostrohu nad řekou Sázavou a o několik let později vystavěl další na úpatí Nízkého Jeseníku.

 

 

Oba pojmenoval stejně ― Sternberg, počeštěně Šternberk. V němčině, která byla tehdy módním jazykem, značí „Stern“ hvězdu, kterou měl Zdeslav v erbu, a „Berg“ horu či kopec. Zdeslav se začal psát jako pán ze Sternberga a stal se tak zakladatelem rodu Sternbergů, který dodnes vlastní starší z hradů, jež dostal přídomek „Český“.

 

Společné dějiny obou hradů se rozešly ještě ve středověku. Zatímco Český Šternberk drželi Sternbergové téměř nepřetržitě a dodnes ho vlastní Zdeněk Sternberg, na Šternberku se vystřídalo mnoho rodin, než ho kolem roku 1700 koupili Liechtensteinové, kteří byli jeho majiteli až do konce druhé světové války. Dnes je Státní hrad Šternberk ve správě Národního památkového ústavu. Přesto je toto „příbuzenství“ mezi našimi památkami unikátní.

 

 

Českým Šternberkem vede nová poutní cyklotrasa

1. 7. 2016

Poutni cyklotrasa Praha Kremesnik.jpg

Matice Křemešnická o. p. s. připravila nového průvodce pro poutníky, kteří rádi jezdí na kole. Ukáže Vám zajímavá místa na trase od pražské Lorety, přes kláštery v Sázavě a v Želivě až k poutnímu místu na vrchu Křemešník.

 

Majitelé průvodce mají možnost cestou získat slevy u různých partnerů, mj. také na Českém Šternberku. Poutní karta z průvodce opravňuje držitele k bezplatné návštěvě předsunuté obranné věže hradu, tzv. hladomorny.

 

 


Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, hrad@zsternberg.cz