Hradozámecká noc 27. srpna 1937

2. 8. 2016

Kunhuta Sternbergova s detmi.jpg

 UPOZORNĚNÍ - PŘIJÍMÁME JIŽ JEN TELEFONICKÉ REZERVACE

 

Také letos se hrad Český Šternberk připojuje k Hradozámecké noci.

 

Kunhuta Sternbergová, rozená Mensdorff-Pouilly, má koncem srpna roku 1937 trochu klidu. Celou početnou rodinu i většinu služebnictva zanechala na letním bytě - na zámku Březina u Rokycan - a sama se vrátila do Českého Šternberka, aby připravila hrad na návrat celé domácnosti z prázdnin. V sobotu sedmadvacátého ale přivítá na svém sídle návštěvníky, aby jim pověděla, jaké úpravy s manželem na hradě provedli a jak se žije šlechtické rodině za republiky.

 

 

Pojem "Hradozámecká noc" Český Šternberk zcela vystihuje: původně středověký hrad si sice zachoval vnější gotickou podobu, ale v 17. století nabyly interiéry vzezření barokního zámku. Ovšem ve 20. století byly tyto zámecké prostory ještě upraveny, aby vyhověly moderním nárokům mladé rodiny Kunhuty a Jiřího Sternbergových, do které se mezi lety 1922 a 1936 narodilo osm dětí, mezi nimi byl i současný majitel hradu Zdeněk Sternberg.

 

Atmosféru doby první republiky můžete okusit už na hradním nádvoří při malém koncertě.

 

REZERVACE PROHLÍDEK JE NUTNÁ!

 

Rezervaci můžete provést přes rezervační formulář, na e-mailu hrad@zsternberg.cz nebo telefonicky na čísle 317 855 101.

 

Za soumraku.jpg

Program

otevření nádvoří  18:50

.

prohlídky  19:10, 19:20, 19:30, 19:45, 20:00, 20:10, 20:20, 20:30, 20:45, 21:00, 21:10, 21:20, 21:30

volné prohlídky jsou označeny tučně

.

malý koncert na nádvoří

průběžně od 19:00 do 21:30

.

troubení večerky  22:00

.

uzavření nádvoří  22:30

 

Vstupné je stejné jako na běžnou denní prohlídku.

 

Na Hradozámeckou noc se můžete svézt také historickým vlakem, který poveze motorová lokomotiva Hektor z r. 1959. Po 18. hodině vyjede Posázavský Pacifik z Benešova, v Českém Šternberku bude v 19:20, na zpáteční cestu se vydá ve 22:05. Zajištěna je návaznost na spoje z Prahy. Místa ve vlaku si prosím rezervujte na posazavsky.pacifik@seznam.czVlakoví cestující již mají prohlídku rezervovanou.

 

Během celého večera bude otevřeno i Café na nádvoří s širokým výběrem domácích dezertů.

 

 

Prázdninové pondělky

3. 7. 2016

Pracovna.jpg

 

 

Pondělí je na památkách tradičně zavíracím dnem, ale o letošních prázdninách to na Českém Šternberku tak úplně neplatí.

 

Každé pondělí v červenci a v srpnu jsou pro návštěvníky připraveny dvě prohlídky, na které není třeba si místa předem rezervovat. Začínají vždy v 11:00 a 14:00.

 

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

Prohlídka pro fajnšmekry - Každodenní život na hradě za první republiky

2. 7. 2016

Hrad na zacatku stoleti.jpg

 

 

Vydejte se s námi poznat život na Českém Šternberku ve dvacátých a třicátých letech a podívejte se na naši standardní prohlídkovou trasu novýma očima!

Zjistíte, jak funguje domácnost rodiny s devíti dětmi, která bydlí na středověkém hradě a která je potomkem jednoho z nejstarších českých rodů.

 

Nejbližší prohlídka se koná v sobotu 13. srpna 2016 ve 12:30.

 

  

 

Tuto prohlídku nedoporučujeme dětem, jelikož se u návštěvníků, kteří si chtějí prohlídku zcela vychutnat, předpokládá alespoň základní orientace v politické a společenské situaci období první republiky.

 

Další informace o prohlídce s dalšími termíny najdete zde.

 

Rezervace je možná zde.

Komentovaná vycházka okolím hradu

2. 7. 2016

vychzaka-okoli-5.jpg

 

 

Můžete se s námi opět vydat na vycházku okolím hradu. Podíváme do běžně nepřístupné kaple sv. Jiří, dozvíte se více o opevnění hradu, o historii šternberského panství i o barokních sochách světců, které už téměř 250 let zdobí okolní krajinu. Z původně obranné věže, tzv. Hladomorny, se rozhlédneme do okolí.

 

 

 

Nejbližší vycházka se koná v sobotu 20. srpna ve 14 hodin.

 

Další informace nalezte také zde.

Prohlídky pro rodiny s dětmi

1. 7. 2016

Detska 2015, Kristynka.JPG

 

 

Srdečně Vás zveme na speciální prohlídku pro rodiny s dětmi Poznej rodové sídlo Sternbergů!, která se v červenci a srpnu koná

od úterý do pátku v 11:30

a o víkendu a ve svátek v 11:30 a 13:30.

 

Klíčnice povypráví malým návštěvníkům, jak se na hradě žilo v průběhu staletí.

Prohlídka je vhodná pro děti přibližně od 5 do 8 let.

 

 Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

 

 

 

 

Doporučujeme rezervaci, kterou můžete provést telefonicky nebo e-mailem. Další informace o prohlídce najdete zde.

 

Na www.posazavi.com můžete zhlédnout krátkou reportáž o této prohlídce.

Českým Šternberkem vede nová poutní cyklotrasa

1. 7. 2016

Poutni cyklotrasa Praha Kremesnik.jpg

Matice Křemešnická o. p. s. připravila nového průvodce pro poutníky, kteří rádi jezdí na kole. Ukáže Vám zajímavá místa na trase od pražské Lorety, přes kláštery v Sázavě a v Želivě až k poutnímu místu na vrchu Křemešník.

 

Majitelé průvodce mají možnost cestou získat slevy u různých partnerů, mj. také na Českém Šternberku. Poutní karta z průvodce opravňuje držitele k bezplatné návštěvě předsunuté obranné věže hradu, tzv. hladomorny.

 

 

Velká fotografická soutěž

31. 5. 2016

bile-oblacky.jpgMilí návštěvníci,

 

ve spolupráci s Parkhotelem Český Šternberk jsme pro Vás připravili velkou fotografickou soutěž Hradní fotograf, která potrvá do 31. března 2017.

 

Námětem fotografií nemusí být jen samotný hrad, ale celý hradní hradní areál, který zahrnuje nejen předsunutou obrannou věž, tzv. hladomornu, ale i park s Parkhotelem na druhém břehu Sázavy.

 

 

Těšíme se na Vaše zajímavé, originální, věrné a nápadité fotografie!

 

Ceny pro výherce:

c-sternberk-jira.jpg

1. místo – víkendový pobyt pro dvě osoby v Parkhotelu Český Šternberk se soukromou prohlídkou hradu

2. a 3. místo – jedna noc pro dvě osoby v Parkhotelu Český Šternberk a dvě volné vstupenky na prohlídku hradu

 

Pravidla:

Každý účastník se může soutěže zúčastnit maximálně s pěti fotografiemi.

 

Fotografie přijímáme pouze elektronicky na adrese hrad@zsternberg.cz, do předmětu prosím napište „Hradní fotograf“, do e-mailu dále uveďte své jméno, obec, ve které bydlíte, a telefonní číslo, abychom Vás v případě výhry mohli kontaktovat. Osobní údaje budou použity výhradně pro účely soutěže.

 

Zasláním fotografií účastník soutěže souhlasí s jejich použitím pro propagační a jiné účely správou hradu Český Šternberk a provozovatelem Parkhotelu Český Šternberk, kterým účastník uděluje výhradní právo s fotografiemi nakládat.

 

Sokolník na hradě

30. 5. 2016

sokolnik.JPG

 

V hlavní sezoně Vám návštěvu Českého Šternberka zpříjemňuje pan sokolník se svými dravci ze záchranné stanice ve Vavřinci.

 

Sokolník František se stará například o orla skalního, výra velkého, sovu pálenou, o poštolky, sokoly a další dravé ptáky.

 

 

 

 

Sokolník je na nádvoří hradu přítomen téměř denně, ale nenajdete ho tu jistě 9. července. Občasně se mohou vyskytnout i další výjimky.

Ze Šternberka do Českého Šternberka

1. 1. 2016

Sternberky.JPG

 

Ze Šternberka do Českého Šternberka (a naopak) je docela daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady pletou.

 

Počátek zmatení je již v polovině 13. století, kdy Zdeslav z rodu Divišovců založil nejprve hrad na ostrohu nad řekou Sázavou a o několik let později vystavěl další na úpatí Nízkého Jeseníku.

 

 

Oba pojmenoval stejně ― Sternberg, počeštěně Šternberk. V němčině, která byla tehdy módním jazykem, značí „Stern“ hvězdu, kterou měl Zdeslav v erbu, a „Berg“ horu či kopec. Zdeslav se začal psát jako pán ze Sternberga a stal se tak zakladatelem rodu Sternbergů, který dodnes vlastní starší z hradů, jež dostal přídomek „Český“.

 

Společné dějiny obou hradů se rozešly ještě ve středověku. Zatímco Český Šternberk drželi Sternbergové téměř nepřetržitě a dodnes ho vlastní Zdeněk Sternberg, na Šternberku se vystřídalo mnoho rodin, než ho kolem roku 1700 koupili Liechtensteinové, kteří byli jeho majiteli až do konce druhé světové války. Dnes je Státní hrad Šternberk ve správě Národního památkového ústavu. Přesto je toto „příbuzenství“ mezi našimi památkami unikátní.

 

 

Putování šternberskou historií 2016

26. 10. 2015

01.JPG

 

Milí návštěvníci,

 

děkujeme za Vaši návštěvu jubilejního 10. ročníku Putování šternberskou historií 2015 a za všechny pozitivní ohlasy, kterých se nám dostalo. Těšíme se na Vás při příštím ročníku, který se bude konat 22. a 23. října 2016!

 

Do té doby se můžete podívat na fotogalerii, kde si svůj zážitek z Putování připomenete.

 

 

 


Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, hrad@zsternberg.cz