On-line prodej vstupenek

29. 11. 2019

Vážení příznivci hradu Český Šternberk,

 

chceme jít s dobou a také omezit fronty a čekání na pokladně při prodeji vstupenek. Jak? Spustili jsme on-line rezervaci vstupenek!

 

Na prohlídky Poznej rodové sídlo Sternbergů!, Každodenní život na hradě za první republiky, Putování šternberskou historií, Velikonoční prohlídky, Adventní prohlídky i na Komentovanou vycházku okolím hradu bude možné koupit si vstupenku přímo on-line.

 

Již teď si můžete zakoupit vstupenku na adventní prohlídky 7. a 8. 12. 2019.

A jak na to? Jednoduše, obrázek níže uvedený Vám napoví. Přes hlavní stránku a panel Informace pro návštěvníky se zobrazí nabídka, kde je i odkaz na Rezervace vstupenek. Po rozkliknutí se v novém okně otevře aktuální nabídka prohlídek, kde si vyberete požadovaný čas, následně vyberete kategorii zákazníka a počet vstupenek. V posledním kroku už jen vyplníte kontaktní údaje.

 

  

 

online vstupenky.png

 

 

 Nebo využijte zde odkaz: https://tickets.colosseum.eu/hradceskysternberk/General/List

 

On-line rezervace a nákup vstupenek se nevztahují na standardní prohlídky v sezoně duben-říjen.

 

Nabídku prohlídek budeme průběžně aktualizovat podle nadcházejících období.

 

Prosíme zároveň o strpení, s tímto prodejem teprve začínáme. Možná se tedy vyskytne malá chybička (doufejme, že ne),

v tom případě nás však neváhejte s připomínkami kontaktovat.

 

Děkujeme za spolupráci a těšíme se na Vaši návštěvu!

 

Adventní prohlídky 7. a 8. prosince

13. 11. 2019

Zima, leden 2016.JPG

 

ADVENTNÍ PROHLÍDKY

 

Přijďte se podívat na svátečně vyzdobený hrad, připomeňte si význam, zvyky a průběh adventního období a poznejte, jak se na hradě prožíval advent a slavily Vánoce za první republiky, tedy v době dětství jeho současného majitele.

 

 

                                                                            Rezervace vstupenek je nutná.

 

  

Těšíme se na Vás 7. a 8. prosince!

   

Volné časy prohlídek v sobotu 7.12. v 10:00, 12:00, 13:00 a 15:00.

Volné časy prohlídek v neděli 8.12. v 10:00 a 13:00.

 

Rezervaci si můžete domluvit na tel. 317 855 101, na e-mailu hrad@zsternberg.cz, či přes náš webový formulář.

 

Cena vstupného:

dospělí: 180 Kč

děti, senioři, studenti: 130 Kč

 

Na Adventní prohlídky se nevztahuje věrnostní program Klíč k památkám. Děkujeme za pochopení.

VIII.ročník ankety Kraj mého srdce

6. 11. 2019

 

Máte rádi oblast středních Čech? Pocházíte odsud či zde rádi trávíte volné chvíle? A chtěli byste Středočeskému kraji projevit své sympatie? Můžete - a to velmi snadno. Stačí hlasovat v VIII.ročníku ankety Kraj mého srdce, kam Vás přímo přesměruje následující odkaz: https://www.kampocesku.cz/anketa

 

 

anketa_kraj_velky.jpg

 

Zimní sezóna

31. 10. 2019

DSCN1834.JPG

 

 

Vážení návštěvníci,

 

během zimního období (listopad-březen) nemá hrad pravidelnou otevírací dobu pro veřejnost, každou prohlídku je třeba alespoň den předem objednat.

 

ZCELA ZAVŘENO JE 23.-27. 12.

 

 

Děkujeme za pochopení.

 

 

 

 

Objednávat můžete

telefonicky: 317 855 101

e-mailem: hrad@zsternberg.cz

nebo prostředníctví webového formuláře, který najdete zde.

 

Dárkové poukazy

31. 10. 2019

Letecky pohled ze severu.jpg

 

Věnujte návštěvu hradu Český Šternberk jako dárek!

 

Vyberte si ze dvou typů poukazů:

pro dvě osoby 

cena 300 Kč

platnost do 31. 12. 2020

 

rodinná vstupenka

dva dospělí + max. 3 děti do 15 let

cena 400 Kč

platnost do 31. 12. 2020

 

Poukaz si sami doma vytisknete, nebo Vám ho zašleme poštou (50 Kč).

 

 

Poukazy je také možné zakoupit v hradní pokladně.

 

Jak si poukaz zakoupit?

Vnitrni nadvori.jpg

 

Pošlete e-mail na adresu hrad@zsternberg.cz, do předmětu napište "Dárkový poukaz". Uveďte o jaký typ poukazu máte zájem a napište své jméno a adresu (pro vystavení faktury).

 

Nezapomeňte také napsat, zda budete chtít elektronickou verzi poukazu, který Vám zašleme v PDF a vy si ho budete moct sami vytisknout, nebo zda budete chtít papírovou verzi, kterou Vám za poplatek 50 Kč zašleme na Vaši adresu.

 

Jakmile Vaši objednávku zpracujeme, pošleme Vám e-mailem fakturu. Poté, co fakturu uhradíte, Vám zašleme poukaz ve formě, v jaké jste si jej objednali.

 

Co dalšího byste měli vědět?

Poukaz je možné uplatnit pouze na prohlídku v českém jazyce. Pokud byste chtěli poukaz na cizojazyčnou prohlídku, napište nám prosím, nabídneme Vám i tuto možnost.

 

Poukaz není možné využít na některé speciální prohlídky, na které se platí zvýšené vstupné, např. noční či adventní prohlídky. Doporučujeme se předem informovat.

 

Při použití poukazu není možné načíst věrnostní program Klíč k památkám.

 

 

Čtrnáctý ročník Putování šternberskou historií 19. a 20. 10. 2019

4. 10. 2019

Zveme Vás na již čtrnáctý ročník oblíbeného Putování šternberskou historií, které se uskuteční o víkendu 19. a 20. 10. 2019!

 

PSH 2016 spolecna.jpg

 

 

 

Již počtrnácté se koncem října hrad Český Šternberk zaplní historickými postavami spjatými s rodem Šternberků. Šternberští zaměstnanci, jejich rodiny a přátelé se převtělí do obyvatel hradu v různých epochách a předvedou vám, že zdejší život umí být náročný i úsměvný a vyžaduje značnou dávku odvahy, empatie, diplomacie a také nadhled a smysl pro humor.

 

Při prohlídce se tak potkáte třeba s rodiči současného majitele hradu, otce Jiřího Sternberga zastihnete při zařizování knihovny, matku Kunhutu při rozdělování práce pro služebnictvo. Budete také svědky rušného filmovacího dne v roce 1921, kdy se zde natáčel mysteriózní němý film Příchozí z temnot s hvězdami stříbrného plátna jako byla Anny Ondráková či Theodor Pištěk. Podíváte se ale také hlouběji do historie, třeba do r. 1457, kdy Šternberkové chystali svatbu přímo pro českého krále!

 

Průvodkyně-klíčnice vám ale představí i další šternberské osobnosti, které žily od 15. století do současnosti. Každé Putování je jiné, a tak se i letos můžete těšit na význačné i prosté postavy ze šternberských dějin, se kterými jste se při předchozích ročnících nesetkali.

 

Na nádvoří vám předvede své kousky kejklíř, otevřeno bude hradní Café, které vám nabídne různé dobroty, a za hradem u hladomorny vybudují svoje ležení vojáci z dělostřelecké baterie císaře Františka I.

PSH 2016-14, Odvarka.jpg

 

Pro velký zájem o prohlídky doporučujeme rezervaci, a to na tel. 317 855 101, přes e-mail hrad@zsternberg.cz či přímo rezervační formulář http://www.hradceskysternberk.cz/rezervacni-formular.php.

 

Cena vstupného:

 

Dospělí: 150 Kč

 

Děti (4-15 let)/ studenti (do 26 let s průkazem), senioři (60+): 100 Kč

 

Rodinné (2 dospělí a 1-3 děti do 15 let): 400 Kč

 

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

Dny evropského dědictví 8. září

1. 8. 2019


logo EHD male.jpgDny evropského dědictví
je celoevropská kulturní akce, která otevírá památky nejširší veřejnosti a ukazuje také ty, které jsou jindy nepřístupné.

Letošním tématem je Památky a zábava.

Stejně jako v minulých letech se k této významné akci připojíme i my, a to v neděli 8. září.

 

Hrad bude otevřen standardně, ovšem ti nejmladší (děti do 15 let) si ho mohou prohlédnout zdarma.

 

Pro zájemce je připravena speciální prohlídka Každodenní život na hradě za první republiky (12:30 – doporučujeme rezervaci), která přibližuje život, radosti a starosti rodiny Jiřího a Kunhuty Sternbergových v první polovině 20. století.

 

Zcela mimořádně bude pro veřejnost otevřena kaple sv. Jiří na jižní terase hradu, která je běžně nepřístupná. Po celý den se můžete přijít podívat nejen na malou domácí kapli, ale také se můžete potěšit krásným výhledem do okolí. Ve 14 hodin zde začne Komentovaná vycházka okolím hradu, při které se dozvíte víc o historii hradu i sternberského panství, seznámíte se s barokními sochami svatých a podíváte se na hrad z mnoha různých a vždy zajímavých stran.

 

CS42 Kaple sv. Jiri (800).jpgVstupné na prohlídku Každodenní život na hradě za první republiky je standardní, tedy 150 Kč pro dospělé a 100 Kč pro studenty do 26 let a pro seniory od 60 let, děti mají tento den vstup zdarma.

 

Kaple sv. Jiří je otevřena zcela zdarma.

 

Komentovaná vycházka je pro pro děti opět zdarma a dospělí zaplatí 100 Kč.

 

Všechny vstupenky zakoupíte v hradní pokladně.

 

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

 

 

Výstava - Cestovatelské zážitky dnes a před sto lety

27. 5. 2019

Plakat k vystave 2019, obrazek FB.jpg

 

Cestovatelská dvojvýstava představuje projekt Wander Book a oblíbenou sběratelskou kolekci Turistických vizitek, spolu s unikátními fotografiemi význačného českého badatele, orientalisty, cestovatele a spisovatele Aloise Musila (1868-1944). Tento český "Lawrence z Arábie" byl profesorem vídeňské univerzity, projel celý Blízký východ a poslední roky svého života prožil v Českém Šternberku.

 

Výstava je otevřena:

duben-červen  -  víkendy a svátky

červenec+srpen  -  úterý-neděle

září  -  víkendy a svátky

vždy v otevírací době hradu

 

 

Vstupenka má podobu sběratelské Absolventské vizitky:

50 Kč pro dospělé

25 Kč pro děti, studenty a seniory

 

 

Al-Chazna.jpgSvoje zážitky z cest si dnes povětšinou uchováváme pomocí fotografií. Výjimečná cestovatelská výstava na hradě Český Šternberk ukáže návštěvníkům, že podat důkazy o prožitém a v cizině objeveném bylo třeba už za Rakouska-Uherska a že pro zapamatování hezkého místa nejsou nezbytné desítky momentek v mobilu, ale postačí jedna kvalitní fotografie na Turistické vizitce nalepená do deníku.

Wander Book.jpg

 

 

Při procházce výstavními prostory se budete plynule přesouvat mezi Musilovými fotografiemi pouštních paláců, arabských kočovníků či blízkovýchodní krajiny a panely prezentujícími projekt Wander Book, mapujícího prostřednictvím Turistických vizitek a Fotonálepek zajímavosti ze světa turistiky, kultury, sportu a gastronomie. Představí se tu také novinky, na které se sběratelé mohou v letošním roce těšit.

 

www.wander-book.com

www.aloismusil.cz

 

  

Komentovaná vycházka okolím hradu

26. 5. 2019

vychzaka-okoli-5.jpg

 

 

 

Vydejte se s námi na vycházku okolím hradu! Podíváme do běžně nepřístupné kaple sv. Jiří, dozvíte se více o opevnění hradu, o historii šternberského panství i o barokních sochách světců, které už téměř 250 let zdobí okolní krajinu. Z původně obranné věže, tzv. Hladomorny, se rozhlédneme do okolí.

 

 

 

Vycházky se konají o těchto sobotách:

27. července

24. srpna

vždy ve 13:00

 

Další informace nalezte také zde.

Prohlídka pro fajnšmekry - Každodenní život na hradě za první republiky

25. 5. 2019

1R02.jpg

 

 

Vydejte se s námi poznat život na Českém Šternberku ve dvacátých a třicátých letech a podívejte se na naši standardní prohlídkovou trasu novýma čima!

 

Zjistíte, jak funguje domácnost rodiny s devíti dětmi, která bydlí na středověkém hradě a která je potomkem jednoho z nejstarších českých rodů.

 

 

Nejbližší "prvorepublikové" prohlídky se konají:

13. července

20. července

3. srpna

17. srpna

vždy ve 12:30

 

Tuto prohlídku nedoporučujeme dětem, jelikož se u návštěvníků, kteří si chtějí prohlídku zcela vychutnat, předpokládá alespoň základní orientace v politické a společenské situaci období první republiky.

 

Další informace o prohlídce s dalšími termíny najdete zde.

 

Rezervace je možná zde.

Klíč k památkám

30. 3. 2018

Klic - logo.jpg

 

Stejně jako v předchozích letech můžete uplatit věrnostní program pro návštěvníky památek Klíč k památkám také na Českém Šternberku.

 

Nezapomeňte předložit svůj klíč - prohlídkový pas před nákupem vstupenky.

Klíč není možné využít na některé mimořádné či speciální prohlídky a v případě uplatnění dárkového poukazu.

 

Více informací o Klíči k památkám a seznam více než stovky zařazených objektů najdete na www.klickpamatkam.cz

 

klic logo_bar.png

 

 

 

 

 

 

 

Netopýři

3. 10. 2017

Netopyr velky v letu.jpg

 

 

Na půdě, tam to žije!

Do projektu České společnosti pro ochranu netopýrů při Katedře zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se zapojil i hrad Český Šternberk, protože mezi stálé hradní obyvatele patří také tři druhy netopýrů. Které to jsou a kde mají své úkryty se dozvíte na této stánce:

http://napude.sousednetopyr.cz/hrad-cesky-sternberk-ukryt-netopyru-nad-rekou-sazavou/

 

Více se o netopýrech žijících na půdách a ve sklepích historických památek můžete dozvědět také díky geocachingové hře. Podrobnosti najdete zde.

 

 

Ze Šternberka do Českého Šternberka

1. 7. 2016

Sternberky.JPG

 

Ze Šternberka do Českého Šternberka (a naopak) je docela daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady pletou.

 

Počátek zmatení je již v polovině 13. století, kdy Zdeslav z rodu Divišovců založil nejprve hrad na ostrohu nad řekou Sázavou a o několik let později vystavěl další na úpatí Nízkého Jeseníku.

 

 

Oba pojmenoval stejně ― Sternberg, počeštěně Šternberk. V němčině, která byla tehdy módním jazykem, značí „Stern“ hvězdu, kterou měl Zdeslav v erbu, a „Berg“ horu či kopec. Zdeslav se začal psát jako pán ze Sternberga a stal se tak zakladatelem rodu Sternbergů, který dodnes vlastní starší z hradů, jež dostal přídomek „Český“.

 

Společné dějiny obou hradů se rozešly ještě ve středověku. Zatímco Český Šternberk drželi Sternbergové téměř nepřetržitě a dodnes ho vlastní Zdeněk Sternberg, na Šternberku se vystřídalo mnoho rodin, než ho kolem roku 1700 koupili Liechtensteinové, kteří byli jeho majiteli až do konce druhé světové války. Dnes je Státní hrad Šternberk ve správě Národního památkového ústavu. Přesto je toto „příbuzenství“ mezi našimi památkami unikátní.

 

 

Českým Šternberkem vede nová poutní cyklotrasa

1. 7. 2016

Poutni cyklotrasa Praha Kremesnik.jpg

Matice Křemešnická o. p. s. připravila nového průvodce pro poutníky, kteří rádi jezdí na kole. Ukáže Vám zajímavá místa na trase od pražské Lorety, přes kláštery v Sázavě a v Želivě až k poutnímu místu na vrchu Křemešník.

 

Majitelé průvodce mají možnost cestou získat slevy u různých partnerů, mj. také na Českém Šternberku. Poutní karta z průvodce opravňuje držitele k bezplatné návštěvě předsunuté obranné věže hradu, tzv. hladomorny.

 

 


Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, hrad@zsternberg.cz