Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Nabídka zaměstnání - průvodce, pokladní

20. 7. 2015

Rytirsky sal.jpg

 Správa hradu Český Šternberk přijme zaměstnance na HPP

na pozici průvodce - pokladní.

 

POPIS POZICE:
průvodcovská činnost
obsluha pokladny, prodej suvenýrů, práce s hotovostí
organizování prohlídek a sezonních průvodců
drobná kancelářská práce
péče o sbírky a úklid (v zimních měsících)

 

Zobrazit vice
Prohlídka pro fajnšmekry - Každodenní život na hradě za první republiky

19. 7. 2015

Hrad na zacatku stoleti.jpgVydejte se s námi poznat život na Českém Šternberku ve dvacátých a třicátých letech a podívejte se na naši standardní prohlídkovou trasu novýma očima!

Zjistíte, jak funguje domácnost rodiny s devíti dětmi, která bydlí na středověkém hradě a která je potomkem jednoho z nejstarších českých rodů.

 

O prázdninách jsme pro Vás připravili prohlídku Každodenní život na hradě za první republiky v  těchto termínech:

12. a 26. července

1. a 16. srpna

Začátek je vždy ve 12:30.

  

Zobrazit vice
Komentovaná vycházka okolím hradu v srpnu

19. 7. 2015

vychzaka-okoli-5.jpg

 

Opět se s námi vydat na vycházku okolím hradu. Podíváte do běžně nepřístupné kaple sv. Jiří, dozvíte se více o opevnění hradu, o historii šternberského panství i o barokních sochách světců, kteří už téměř 250 let zdobí okolní krajinu. Z původně obranné věže, tzv. Hladomorny, se rozhlédneme do okolí.

 

Nejbližší vycházky se konají v sobotu 8. a 22. srpna vždy ve 14 hodin.

 

 

Zobrazit vice
Prohlídky pro rodiny s dětmi

29. 6. 2015

detska prohlidka.JPG

 

Srdečně Vás zveme na speciální prohlídku pro rodiny s dětmi Poznej rodové sídlo Sternbergů!, která se o prázdninách koná ve všední dny v 11:30 a o sobotách, o nedělích a ve svátek v 11:30 a 13:30.

 

Klíčnice povypráví malým návštěvníkům, jak se na hradě žilo v průběhu staletí.

 

 

Zobrazit vice
Výstava Turistických známek

14. 6. 2015

turisticka znamka Rymarov.png

 

Srdečně zveme všechny sběratele a další zájemce o turistiku i znalce zajímavých míst naší republiky na VÝSTAVU TURISTICKÝCH ZNÁMEK, která se koná od 1. května do 30. září na hradě Český Šternberk. Výstava je připravena ve spolupráci s rýmařovskými výrobci Turistické známky s. r. o.

 

Uvidíte výběr z vydaných známek, a to nejen z České republiky, ale i z dalších téměř dvaceti zemí světa - od Slovenska po Austrálii.

 

Prohlédnout si můžete také také "maxivýletky" - velké 3D pohlednice českých památek a měst.

 

Součástí výstavy je prodejní stánek, kde si můžete zakoupit nejen výroční turistické známky či nálepky, ale také deníky, atlasy a další turistické a sběratelské předměty. Turistické známky z jiných známkových míst v prodeji nejsou.

 

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz