Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Prohlídky pro rodiny s dětmi

13. 5. 2015

detska prohlidka.JPG

 

Srdečně Vás zveme na speciální prohlídku pro rodiny s dětmi Poznej rodové sídlo Sternbergů!, která se v květnu koná každou sobotu a neděli v 11:30.

 

Klíčnice povypráví malým návštěvníkům, jak se na hradě žilo v průběhu staletí.

 

 

Zobrazit vice
Výstava Turistických známek

12. 5. 2015

turisticka znamka Rymarov.png

 

Srdečně zveme všechny sběratele a další zájemce o turistiku i znalce zajímavých míst naší republiky na VÝSTAVU TURISTICKÝCH ZNÁMEK, která se koná od 1. května do 30. září na hradě Český Šternberk. Výstava je připravena ve spolupráci s rýmařovskými výrobci Turistické známky s. r. o.

 

Uvidíte výběr z vydaných známek, a to nejen z České republiky, ale i z dalších téměř dvaceti zemí světa - od Slovenska po Austrálii.

 

Prohlédnout si můžete také také "maxivýletky" - velké 3D pohlednice českých památek a měst.

 

Součástí výstavy je prodejní stánek, kde si můžete zakoupit nejen výroční turistické známky či nálepky, ale také deníky, atlasy a další turistické a sběratelské předměty.

 

Zobrazit vice
Ze Šternberka do Českého Šternberka

11. 5. 2015

Sternberky.JPG

Ze Šternberka do Českého Šternberka (a naopak) je docela daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady pletou. Proto jsme se letos rozhodli spolupracovat se správou Státního hradu Šternberk (okr. Olomouc) a naučit naše návštěvníky, že hrady jsou opravdu dva a každý v jiné části republiky.

 

Pro ty, kteří v letošní sezoně navštíví oba hrady, budou zařazeni do slovosování o zajímavé ceny a ještě nabízíme návštěvníkům zajímavý bonus.

 

Ti, kdo se na pokladně hradu Šternberk prokáží letošní vstupenkou z hradu Český Šternberk, získají slevu na vstupném (na Malý okruh 30 Kč, na Velký okruh 40 Kč).

 

Ti, kteří nejprve navštíví hrad Šternberk a vstupenku si schovají, mohou u nás na Českém Šternberku zdarma navštívit sezonní výstavu Turistických známek (květen-září). Prokažte se letošní vstupenkou ze Šternberka na pokladně hradu, kde získáte volnou vstupenku na výstavu.

Zobrazit vice
Silnice do Českého Šternberka je opět průjezdná

30. 4. 2015

pohled-jez.jpg

 

 

Vážení návštěvníci,

 

s radostí Vám oznamujeme, že silnice II/111 od dálnice D1 je opět průjezdná! Oprava skončila o celý měsíc (!) dřív, proto již k cestám na hrad nemusíte použít objížďky.

 

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

 

Zobrazit vice
Putování šternberskou historií 2015

20. 10. 2014

VV 2014.jpg

Milí návštěvníci,

 

děkujeme za Vaši návštěvu Putování šternberskou historií 2014 a těšíme se na Vás při příštím desátém ročníku, který se bude konat 24. a 25. října 2015!

 

Do té doby se můžete podívat na fotogalerii, kde si svůj zážitek z Putování připomenete.

 

 

 

  

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz