Návštěvní kniha

Vážení návštěvníci,

líbilo se Vám na Českém Šternberku? Zaujala Vás prohlídka a chcete upozornit i ostatní na zajímavost, která vás upoutala? Nebo jste snad byli zklamáni? Máte návrh na zlepšení našich služeb? Rádi bychom znali Váš názor a rádi zodpovíme i Vaše dotazy.
Prosím, dodržujte zásady slušného vyjadřování. Příspěvek se na této stránce neobjeví ihned po odeslání, vyhrazujeme si právo nezveřejnit ty příspěvky, jejichž obsah a forma budou zásadám slušného vyjadřování odporovat.

Děkujeme za pochopení.Příspěvek do návštěvní knihy:
Jméno/přezdívka:
Text příspěvku:
Opište kontrolní kod:
 • ametystÚterý, 13. říjen109.81.210.222

  dobrý den , můžu říct že je nejlepší hrad

 • Kristýna Šimonová, zástupkyně kastelánkyÚterý, 13. říjen85.207.122.27

  Dobrý den. Hrad byl založen v r. 1241, starý je tedy téměř 780 let.

 • BedřihPondělí, 12. říjen109.81.210.245

  dobrý den ,můžu se zeptat jak je váš hrad starý

 • BedřihPondělí, 12. říjen109.81.210.245

  nejlepší hrad , průvodci děkuju

 • EvíšekStředa, 26. srpen46.135.36.45

  Dobrý den, dnešní návštěva byla super, hrad je moc pěkný, odcházeli jsme nadšeni. Panu Šternberkovi přejeme hodně zdravíčka

 • Petra Čápová Pondělí, 15. červen78.80.105.49

  Chtěla bych touto cestou moc poděkovat za úžasný zážitek v rámci prohlídky hradu v sobotu 13.6.2020 od 13.30 hodin
  Prohlídka byla zaměřená na dětské návštěvníky, ale i my dospělí jsme si ji moc užili. Děkuji slečně průvodkyni a klíčnici v jedné osobě za velmi milý a zároveň profesionální projev a přístup.
  Ještě jednou moc děkuji.
  Petra Čápová s rodinou.

 • Radek PánekČtvrtek, 28. květen176.98.110.54

  Včerejší návštěva byla zatím to nejlepší, co jsme zatím zažily.
  Mladou paní průvodkyni práce baví, není to to monotonní odříkání jak z učebnice dějepisu, strávily jsme i díky malému počtu osob(bylo nás celkem pouze 7)něco přes hodinu s krásným výkladem, slečna nebo paní příjemná a ochotná.Byli jsme poslední prohlídka a i díky opatřením ohledně Covidu jsme to tak nějak zvládli ;).
  Rádi doporučíme výlet ostatním, zanechali jsme nějaké malované kamínky, občerstvení taky výborný-není co vytknout.
  Poté jsme se byli občerstvit v restauraci Pod Hradem -a nejlepší bylo, že paní vrchní je tam stále už přes 20let, pamatuji si jí z doby kdy jsme jako vojáci z Benešova sjížděli na raftech Sázavu a pak s povolením tábořily na ostrůvku u splavu :D
  Přeji rodině Sternbergů hodně zdraví a spokojenosti.

 • Michaela KrombholcováÚterý, 31. prosinec109.81.210.137

  Zdravím všechny příznivce historie.Dnes 31.12.2019 jsme navštívili tento hrad a moc děkujeme za krásný zážitek a výklad průvodci p.Václavovi.Přejeme hodně zdraví p.Šternberkovi a celé jeho rodině!
  Krombholcovi

 • Richard z Opavy panu hraběti ze Sternberku.Středa, 25. prosinec78.45.54.178

  Krásné prožití vánočních svátků , šťastný Nový rok a hlavně hodně zdraví. Zajímám se o historii a historie vašeho rodu je velmi dlouhá. Obdivuji Vás za vše co jste pro hrad a zámek Český Šternberk dokázal udělat. Zatím jsem neměl příležitost k Vám zavítat, ale i s manželkou, která také přilnula k historii se k Vám v nejbližší době chystáme, prozatím nashledanou a ještě jednou Vám přejeme pevné zdraví.
  Rich. Prášil, Rolnická 25, Opava.

 • Marie KupsováNeděle, 15. prosinec83.208.152.188

  Dobrý den, moc bychom chtěli poděkovat za nádhernou vánoční prohlídku s průvodcem Václavem 14.12.2019 ve 12hodin. Velký dík za jeho znalosti a poutavé vyprávění. Opravdu úžasný předvánoční zážitek. Moc děkujeme

 • DagmarNeděle, 29. září85.207.120.39

  Dobrý den, moc a moc bychom chtěli poděkovat neuvěřitelně úžasné paní průvodkyni - v pátek 27.9.2019 v 11.15 hod. Tato paní průvodkyně povýšila prohlídku hradu na nádherný umělecký zážitek. Velká poklona za její znalosti, poutavé vyprávění a dokonalé zodpovězení našich všetečných otázek. Velká poklona před jejím pracovním nadšením. Děkujeme moooc a prosím - vyřiďte jí to :-)

 • Lukáš VoitČtvrtek, 26. září88.101.187.222

  Moc bych chtěl poděkovat slečně či paní Alence za krásný dnešní výklad, který byl velmi poučný a vtipně podaný. Děkuji moc.

 • LenkaNeděle, 8. září83.208.131.218

  Moc bych chtěla poděkovat paní průvodkyni, která nás dnes ve 14.30 prováděla.Její výklad byl velmi zajímavý,doplněný o různé zajímavosti ze života pánů tohoto sídla, ráda zodpověděla všechny dotazy.Bylo vidět ,že paní její práce opravdu baví, ještě jednou velký dík

 • Kristýna Šimonová, zástupkyně kastelánkyČtvrtek, 22. srpen85.207.121.27

  Vážená paní Fryntová,
  děkujeme za zpětnou vazbu, je nám líto, že se prohlídka nevyvedla. Naše průvodce proškolujeme, aby znali co možná nejvíc informací a zajímavostí o hradě a jeho inventáři; následně je pak na samotných průvodcích, co přesně na prohlídkách zmíní, aby byl výklad poutavý. Rovněž se snažíme, aby i vystupování průvodců bylo na úrovni včetně jejich výkladu, pokud někdo z průvodců trpí vadou řeči, vedeme průvodce, aby do prohlídky nasadili své nadšení a výkladem svůj nedostatek kompenzovali. Posedávání na židlích či exponátech však v žádném případě nepovolujeme ani hradním zaměstnancům. Standardní doba prohlídky je 45-50 minut, což musí dodržovat všichni. Vaši připomínku si vezmeme k srdci a zlepšíme, co jen půjde.

 • Vladimíra Středa, 21. srpen90.178.130.2

  Dobrý den,
  včera, 20. 8. 19, jsme navštívili váš krásný hrad. Byli jsme uchvácení lokalitou, architekturou, vybavením. To, co nás ale velice zklamalo, byla ale slečna průvodkyně, patrně brigádnice. Tato na první pohled sympatická copatá dívka trpěla silnou vadou řeči a jejímu "výkladu" bylo velice špatně rozumět. To by se dalo tolerovat za předpokladu, že výklad bude alespoň fundovaný. Bohužel, byl velice povrchní, minimalistický, okořeněný rádoby vtípky. Nespisovná čeština tomu také nepřidala. Přestože naše prohlídka začínala v 11.45, slečna průvodkyně byla již natolik vyčerpaná, že se po dobu prohlídky(35 minut) neustále opírala o exponáty a posedávala na židlích. Tak trochu nás zachránila skupinka Asiatů, která měla informace v anglickém jazyce a umožnila nám do nich nahlížet, abychom se alespoň něco dozvěděli. Máme za sebou bezpočet návštěv nejrůznějších památek, ale s podobným "laciným" přístupem jsem se ještě nesetkala.
  Vladimíra Fryntová

 • JaroslavPondělí, 12. srpen88.103.80.219

  Dobrý den,
  chtěli by jsme touto cestou poděkovat paní průvodkyni(brigádnice), která nás provázela v sobotu 3.8.19 v 11:00 hod.Její prohlídka byla velice poutavá a čas strávený na hradě utekl tak rychle, že jsme museli uvolnit prostor další skupině.Ještě jednou vélké díky paní průvodkyni za krásný zážitek.

 • forestStředa, 7. srpen46.135.4.202

  Tak ta prohlídka byla v 11:00 a průvodkyně se jmenovala Eliška

 • forestStředa, 7. srpen46.135.4.202

  Dobrý den, dnes jsme s přítelkyní poprvé navštívili váš hrad a byli jsme nadšeni, měli jsme prohlídku v 10:40 s mladou slečnou, která byla vynikající, včera jsme navštívili státní hrad Karlštejn a musíme říci, že u vás se nám líbilo daleko více, děkujeme a kladné recenze budu posílat dále

 • Ulrika :-)Úterý, 25. červen37.221.251.251

  Dobrý den.
  V SO 22.6. jsme navštívili hrad. Lépe řečeno - já s partnerem jsme uvnitř byli již dvakrát, kamarád nikdy. My chtěli na procházku okolím, on do hradu. Takže jsme si to hezky rozdělili;-)
  Chci tímto poděkovat slečně průvodkyni, že nás neposlala do ..., že pouze se 2 návštěvníky na žádnou procházku nejde, že jsme nedostatečný počet. Člověk se mimo jiné dostane do míst, kam běžně ne. Například začátek trasy u kaple je soukromou částí a běžně se na ni lze dívat pouze přes zamčenou bránu. A teď jsme mohli i přímo do kaple, no parádička!!!
  Hrad je parádní, okolí a všechny sochy jsou také velmi zajímavé! Pošlete prosím poděkování osobě, která toto vymyslela!!! DĚKUJI!

 • MílaPátek, 7. červen95.85.240.34

  Dobrý den 22.5.jsme navštívili váš hrad.Byla to moc pěkná prohlídka a to hlavně k vůli naší průvodkyni paní Lence,které tímto chceme moc poděkovat.Vypravovala s takovým zaujetím,že jsme hltali každé její slovo a úplně nás pohltil život na hradě.Škoda,že nám nepřálo počasí a nemohli jsme si prohlédnout okolí určitě někdy příště!Moc velké díky

 • MilanPondělí, 22. duben217.195.174.252

  Poděkování průvodkyni Karle za příjemnou prohlídku (dnes od 12:00).
  Rád bych se příště dozvěděl více o vztazích Šternberků ze Šternberka (katolíci) a Šternberků z holické větve (kališníci) v 15. století.
  Děkuji.

 • olda.urban@email.czSobota, 8. září194.228.32.101

  Musíme Vám poděkovat za krásný zážitek při prohlídce "Vašeho" hradu. Náš velký dík patří průvodkyni, která s námi šla dnes v 10 hodin. Mluvila jasně a zřetelně, takže nám nic z jejího výkladu neuniklo. Ještě jednou velký dík. Olda Urban a Vláďa Marek z Jihlavy.

 • LídaStředa, 29. srpen37.221.250.252

  Dobrý den ,
  touto cestou bych ráda poděkovala panu průvodci na tomto krásném hradu. Jak prohlídka tak také výklad byl nádherný a mohu všem jen doporučit. I když jsme zde byli až v pozdních odpoledních hodinách,
  prohlídka v 16.15hod.pan průvodce byl velmi příjemný a vše nám trpělivě vykládal a na vše odpověděl.Ještě jednou děkuji za nevšední zážitek
  panu průvodci.Ještě větší dík a obdiv patří majitelům hradu hraběti a hraběnce ze Šternberka,
  že tento hrad zpřístupnili turistům i přesto, že zde žijí .

 • KamilPátek, 24. srpen89.103.60.43

  Zdravím všechny na hrad Český Šternberk. Byli jsme zde i paní v neděli 15.07. a byli jsme opravdu velmi spokojeni. Slečna, která nás provázela byla úžasná a my dva jsme byli na prohlídce jen sami dva. Nevím proč ostatní skončili pouze na nádvoří...
  Přečetl jsem si tady příspěvky píšící o konfliktech na WC, za sebe mohu napsat, že my žádný podobný zážitek nemáme, toalety byly čisté a paní, která se o popsané stará byla příjemná. V pokladně jsem si dokonce mohl nechat batůžek, abych se s ním nemusel vláčet po dobu prohlídky.
  Jak jsem napsal na začátku spokojeni jsme byli maximálně a všem doporučujeme návštěvu a pokud budou mít budoucí návštěvníci štěstí tak i za průvodkyni "naši" slečnu, kterou tímto oba zdravíme.

 • Libor Petřek, Rožnov pod RadhoštěmStředa, 22. srpen213.192.4.162

  Hrad Český Šternberk jsem s manželkou navštívil v pátek 17.8.2018 s prohlídkou od 12:30 hod. Návštěvu vřele doporučujeme: nádherný interiér, překrásné okolí hradu, skvělá slečna průvodkyně s poutavým výkladem, velmi příjemná byla i slečna na pokladně. Prohlídka (50 minut) podle mne vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Nemáme Vám co vytknout. Na rozdíl od dnešní udělené stříbrné medaile inspektory TV Nova máte od nás medaili zlatou :-)

 • Josef BaborČtvrtek, 19. červenec194.228.11.89

  Ve čtvrtek 19. 7. od 15.15 hodin nás provázela skvělá slečna průvodkyně. Užili jsme si prima odpoledne. Díky

 • Stanislav Selič, VracovNeděle, 8. červenec107.167.109.167

  8.7.18 v 9:30 návštěva hradu i WC, záchody čisté, paní pohodářka. Výklad super zaměřený na dobu do moderní historie, pak nic mimo útržky že života pana Zdeňka a rodiny. Pan Zdeněk byl? u PTP a zmiňuje jej M. Švandrlík. Rodinu okradli nacisté i komunisté a nakonec sedmilhář Beneš. Jak říkal jeho učitel: nebát se si nakrást. Kdy tento národ plný zlodějů vrátí majetky Sternberkům, Baťům a dalším slušným českým úspěšným lidem? Kdy alespoň přizná, že kradl? Pachatelé nebyli nikdy potrestání, ale ani pojmenováni a my slavíme 100 let zlodějstánu. Za prohnilého Rakouska by se toto nikdy stát nemohlo. Přeju Sternberkům a všem slušným úspěšným lidem hodně štěstí, zdraví a osobní spokojenosti, ale zlodějská lůza má svoje zástupce pořád v parlamentu, nikdy na to nezapomínejte.

 • Kateřina Míková, zástupkyně kastelánkyNeděle, 1. červenec84.244.117.27

  Vážený pane Petere,
  velice Vám děkujeme za pochvalu slečny průvodkyně, byla to její úplně první prohlídka. Je to pro ni velké povzbuzení.
  Velice nás těší, že se Vám na Českém Šternberku líbilo, moc si toho vážíme.

 • Bohumil PeterSobota, 30. červen84.246.161.7

  Dobry den, dne 30.6.2018 jsem navstivil Vas hrad. Mel jsem prohlidku ve 9:30 a bylo nas asi 6 ve skupine. Uplne idealni na foceni. Provadela nas velmi mlada a sympaticka slecna. Asi je u vas kratkou dobu. Byla trosku nervozni, ale vyklad byl suprovej. Obdivuji lidi co delaji pruvodce. S prohlidkou jsem byl nadmiru spokojen a udelal spoustu fotografii. Urcite jsem zde nebyl naposledy a budu mezi prateli vrele doporucovat.

 • Kateřina Míková, zástupkyně kastelánkyPátek, 29. červen84.244.117.27

  Vážená paní,
  velice nás mrzí, že si z návštěvy hradu odnášíte nepříjemný zážitek a že jste se s paní Maruškou, která obsluhuje toalety, nepohodly. Toalety byly vybudovány před nějakým časem a dnes již jejich provedení neodpovídá moderním nárokům, ale jsou udržovány v čistotě. Paní Maruška se o úklid a čištění dobře stará, a to vždy když je třeba, nejen v předem daných intervalech.
  Pokud jde o návštěvní knihu, jak je uvedeno v záhlaví, došlé příspěvky ručně vkládáme, proto se neobjevují ihned. Je to ochrana nejen proti neslušnému vyjadřování, ale hlavně proti spamu.
  Těší nás Vaše pochvala slečny průvodkyně a já věřím, že vzpomínky na příjemně strávený čas při prohlídce předčí neshodu na toaletách.

 • Rodina z PrahyČtvrtek, 28. červen37.48.0.124

  Je Škoda ze nelze napsat pravdivé hodnocení, protože to co jsem odešlala před chvíli, ze obsluha WC sprosté vypadá platicimu zákazníkovi hradní restaurace s rodinným vstupnym před detmi a před ostatními lidmi a to jsem za 3lidi , uhradila 20,- ... a necháte si nejen obsluhu, ale můj pravdivý názor nezveřejnite ... pak postrádám smysl návštěvní knihy...co je platné, ze se průvodkyně snaží, hrad je pěkný upraveny, když obsluha WC když ji upozornite, ze místo čtení by se měla věnovat úklidu , vás tituluje “arogantní kráva” ...

 • Podle obsluhy WC na hradě “arogantní kráva” Čtvrtek, 28. červen37.48.0.124

  Dobrý den,
  Dnes 28.6.18 jsem s rodinou navštívila hrad. Prohlídka v 11.45 hod proběhla v pořádku, velmi milá sympatická průvodkyně . Děkujeme za trpělivost s dotazy děti. Na hradě se nám líbilo, výlet nám nezkazil ani déšť, ale návštěva Hradního WC , dámské toalety byly špinavé, obsluha WC si četla a mluvila vulgárně , kdyby se radši věnovala úklidu WC i svého stolecku. Již vstup působí opravdu nevalně. Zvažte výměnu obsluhy.
  Hrad pěkný, ale doporučuji návštěvu restaurace ve vesnici s rychlou obsluhou a čistým WC v ceně!

 • věraSobota, 19. květen89.24.52.225

  Dne 19.5.2018 jsme s manželem navštívili hrad. Prohlídka odpoledne v 14.15 h. paní průvodkyně byla úžasná, vyprávěla o všem s nadšením, moc se nám to líbilo.Pak jsme se šli podívat k hladomorně a při zpáteční cestě jsme zahlídli i pane hraběte, ve svých letech vypadá skvěle.děkuji a určitě zase někdy přijedeme. Čerňákovi.

 • Martina Pondělí, 14. květen185.91.165.43

  Dobrý den, v sobotu dne 12.5.2018 jsme navštívili hrad. Prohlídka v 10.00 hod., průvodkyně byla skvělá. Vše vyprávěla s nadšením a vtipem. Zajímavý výklad historie, který ani chvilku nenudil.
  Děkuji a určitě zase přijedeme.

 • Simona ŠimkováNeděle, 25. únor94.230.144.37

  Dnes 25.2.2018 jsem navštívila hrad.Je úžasný. Ráda bych touto cestou poděkovala průvodkyni za krásný a milý výklad.Určitě zase přijedeme.

 • KlimentoviNeděle, 2. říjen213.226.242.37

  Dobrý den, rádi bychom touto cestou poděkovali za skvělou prohlídku 1. 10. 2016. Hrad i okolí bylo moc krásné. Slečna na pokladně byla moc milá a ochotná. Velice nás potěšilo, že ačkoliv je hrad soukromý, spolupracuje se státními hrady na projektu Klíč k památkám. Rovněž děkujeme za pěkný výklad slečně průvodkyni, která s naší skupinou vycházela v 10 hodin, ve stejný den jsme totiž navštívili více objektů a tato průvodkyně byla ze všech jednoznačně nejlepší, perfektní přednes a ochota zodpovědět všechny naše dotazy (a že jich nebylo málo). Děkujeme

 • Kateřina Řeháková, zástupkyně kastelánkyNeděle, 18. září84.244.117.36

  Vážený pane Zelingere,
  fotolicence stojí 40 Kč a po jejím zakoupením můžete fotografovat po celou dobu prohlídky.
  Těšíme se na Vaši návštěvu.

 • Zdenek ZelingerStředa, 14. září90.178.11.26

  dobrý den chtěl bych znát cenu fotolicence a zda se smí fotit ve všech místnostech prohlídky dekuji

 • Lora2Pátek, 26. srpen90.180.246.69

  Chtěla bych touto cestou moc poděkovat za Komentovanou procházku okolím hradu Český Šternberk, na které jsem byla dne 20.8.2016. Paní (slečna) průvodkyně byla moc milá a ochotná, o hradu a jeho okolí věděla téměř vše. Tuto komentovanou procházku bych doporučila všem, jako doplnění k prohlídce hradu. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o hradu, jeho okolí, o životě rodu Šternberků, prošli jsme si i místa, kam by mě při návštěvě Českého Šternberku vůbec nenapadlo jít. Všem DOPORUČUJI a moc děkuji za krásný zážitek!

 • Kateřina Řeháková, zástupkyně kastelánkyPondělí, 4. červenec84.244.117.36

  Vážený pane Svačino,
  bohužel není nám známo, že by někdo z rodiny Sternbergových prováděl na Zvíkově, ani že by v příbuzenstvu byla rodina Kopečných.

 • Prokop SvačinaSobota, 2. červenec46.13.251.197

  Potkal jsem průvodkyní na hradě Zvíkov paní Marii Kopečnou rozenou komtesu Šternberkovou. Kam ji mám v rodokmenu Šternberků zařadit? Děkuji za odpověď. P.S.

 • EliškaNeděle, 12. červen88.103.73.99

  Nádherný hrad s krásnými exponáty a úžasným průvodcem (Radek), který uměl zaujmout všechny. Řekl nám vše důležité, vyprávěl to s nadšením a vtipem. Bylo vidět, že ho to baví. Jsem ráda i za vsuvky typu že se zde natáčela Arabela, či jak vzniklo slovo kredenc.

  Moc děkujeme za krásnou prohlídku a za pozvání na další návštěvu (určitě přijedeme)!!!

  -prohlídka 12.6.2016 (10:00)

 • Kateřina Řeháková, zástupkyně kastelánkyStředa, 8. červen84.244.117.36

  Dobrý den,
  fotolicenci zakoupíte v hradní pokladně.

 • lukyStředa, 8. červen188.75.132.126

  dobrý den chtěl bych si vzít na prohlidku fotoaparát kde si mohu koupit licenci

 • Kateřina Řeháková, zástupkyně kastelánkyNeděle, 29. květen84.244.117.36

  Dobrý den, paní Jitko,
  odkaz na e-muzeum s rytinami je na úvodní stránce nalevo pod hlavní nabídkou. Adresa e-muzea je www.30letavalka.eu
  Těší nás, že Vás tato sbírka Jiřího Sternberga zaujala.

 • JitkaSobota, 28. květen90.178.228.253

  Dobrý den, při návštěvě u vás dne 28. 5. 2016 nám průvodce sdělil, že na vašich webových stránkách si lze prohlédnout celou sbírku grafických listů, které jsme viděli na stěnách zámeckých pokojů a chodeb. Nic takového jsme ovšem na webu nenašli. kde mám prosím hledat?

 • Rostislav Nétek ŠumperkStředa, 24. únor81.201.63.33

  Dovolujeme si poděkovat za velmi krásný zážitek z prohlídky vašeho hradu. Velké poděkování patří slečně průvodkyni za nadstandardní výklad historie a současnosti hradu.(úterý 23.02.2016 10.30 hod.)


  Eva + Rosťa Nétkovi Šumperk.

 • Martin PavlátNeděle, 8. listopad90.180.47.29

  Krásné místo, prohlídka úžasně uzpůsobena slečnou průvodkyní, která se snažila upoutat nejen dospělé, ale i trošku neposedné děti. Před prohlídkou ukázka toho super vtipného sokolníka z dravci skrátila čekání na prohlídku. Známkujeme....Hrad 1, průvodkyně 1, sokolník 1 ...jen ta restaurace (školní jídelna) se k hradu moc nehodí takže tam 3.Naše návštěva u Vás byla i přes neuvěřitelné vedro krásným doplňkem naší dovolené 2015
  Přejeme spoustu spokojených turistů. Martin Pavlát s rodinou

 • Mgr. Jana SejkováSobota, 30. květen88.101.66.64

  Dne 28.5.2015 jsem s prvňáky navštívila hrad a chci touto cestou poděkovat za velmi pěknou prohlídku s klíčnicí. Poutavým způsobem dokážete i těmto malým návštěvníkům přiblížit historii hradu. Ráda se se svými žáky na hrad vracím.
  S pozdravem třídní učitelka a žáci I.C ZŠ Hostýnská, Praha

 • Kateřina Řeháková, zástupkyně kastelánkyÚterý, 7. duben84.244.117.36

  Vážený pane Beneši,
  mrzí mě, že jste nabyl dojmu, že se Český Šternberk prezentuje primárně v ruštině. Na pokladně máme informace v češtině, angličtině, němčině, ruštině a francouzštině a těmito jazyky hovoří i náš personál. V restauraci mají informace v češtině a v ruštině, což je dáno skladbou turistů, kteří na hrad jezdí. "Majitelem", který si přeje, aby v restauraci byly popisy v češtině a v ruštině, je nájemce restaurace, který reflektuje toto složení našich turistů.
  Slovo kraslice pochází ze starého slovanského slova "krasa", které souvisí s rudou barvou ohně a v ruštině se zachovalo v podobě označení červené "krasnyj". Tradiční barvou kraslic je právě červená - krásná - barva, barva života. O tom se více dočtete například v tomto článku ČRo: http://goo.gl/Igqgtm
  Na Českém Šternberku se snažíme vyjít vstříc všem našim návštěvníkům bez ohledu na národnost.


 • Erb
  Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, hrad@zsternberg.cz