Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Vánoční období

16. 12. 2014

DSCN1440.JPG

 

Vážení návštěvníci,

 

od pondělí 22. do soboty 27. prosince je hrad zcela uzavřen, na toto období nepřijímáme žádné rezervace. Rezervovat si tedy můžete prohlídku nejpozději na neděli 21. a pak až na následující neděli 28. prosince.

 

Přejeme Vám poklidné vánoční svátky a všechno dobré v novém roce 2015.

 

 

 

 

Zobrazit vice
Zimní sezóna

2. 12. 2014

zima.jpg

Vážení návštěvníci,

 

během zimního období (listopad-březen) nemá hrad pravidelnou otevírací dobu pro veřejnost, každou prohlídku je třeba alespoň den předem objednat. Od 22. do 27 . prosince je hrad zcela uzavřen a na tyto dny nepřijímáme žádné rezervace.

 

Přejeme Vám příjemné dny.

 

 

Zobrazit vice
Uzavření silnice II/111 v Českém Šternberku

18. 11. 2014

mapy (2).jpgVážení návštěvníci,


od úterý 18. 11. 2014 do odvolání (pravděpodobně až do jara 2015) je uzavřena příjezdová silnice do Českého Šternberka ve směru od dálnice D1. Důvodem je oprava havarijního stavu silnice, která byla poškozena přívalovými dešti na jaře 2013.

 

Objízdná trasa pro všechny druhy vozidel je vedena přes Kácov a Nechybu - viz mapa.

 

Obě parkoviště pod hradem jsou přístupná, ale pouze ve směru od Uhlířských Janovic / Kutné Hory.

 

Zobrazit vice
Putování šternberskou historií 2015

20. 10. 2014

VV 2014.jpg

Milí návštěvníci,

 

děkujeme za Vaši návštěvu Putování šternberskou historií a těšíme se na Vás při příštím desátém ročníku, který se bude konat 24. a 25. října 2015!

 

Brzy zveřejníme fotografie, abyste si mohli svůj zážitek z Putování připomenout.

 

 

 

  

Zobrazit vice
Není Šternberk jako (Český) Šternberk

15. 8. 2014

dva sternberky.JPGVážení návštěvníci,

 

stále časteji se nám stává, že si turisté pletou dva hrady se jménem Šternberk. Oba dva mají sice stejného zakladatele, ale již několik set let se ubírá jejich historie jiným směrem.

Starším z hradů je ten, na jehož stránkách se nacházíte, který získal postupně přídomek "Český", aby nedocházelo k záměnám. Druhý, který se nachází o 200 kilometrů dál na východ, se nazývá jen Šternberk, ale můžete se setkat s neoficiálními přídomky "Moravský" nebo "u Olomouce". Než vyrazíte na výlet, ubezpečte se, že míříte na správný hrad a že akce, na kterou se chystáte, se odehrává právě tam, abyste nebyli zklamání.

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz