Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Putování šternberskou historií 2015

20. 10. 2014

VV 2014.jpg

Milí návštěvníci,

děkujeme za Vaši návštěvu Putování šternberskou historií a těšíme se na Vás při příštím desátém ročníku, který se bude konat 24. a 25. října 2015!

 

Brzy zveřejníme fotografie, abyste si mohli svůj zážitek z Putování připomenout.

Zobrazit vice
Říjnová návštěvní doba

30. 9. 2014

hrad-jv-fiedler.jpg

Vážení návštěvníci,

v říjnu můžete Český Šternberk navštívit o víkendech a ve svátek, kdy je otevřeno od 9 do 17 hodin, poslední prohlídka odchází v 16:15.

Jelikož státní svátek 28. října připadá na úterý, bude pro Vás otevřeno také v pondělí 27. října. 

Mimo tuto otevírací dobu je třeba se předem objednat.

 

 

Mimořádně se můžete připojit k prohlídce také ve středu 15. 10. ve 14:00.

Zobrazit vice
Uzavření silnice II/111 v Českém Šternberku

1. 9. 2014

Vážení návštěvníci,
od 25. 8. do 15. 11. 2014 je uzavřena silnice č. II/111 pod hradem, čili městys Český Šternberk se stane neprůjezdným. Pokud pojedete od dálnice D1, dostanete se až na parkoviště pod hradem, jehož provoz nebude nijak omezen. Neprojedete však dále na Kutnou Horu, musíte se vrátit zpátky. Pokud pojedete od Kutné Hory a Uhlířských Janovic, rovněž se do Českého Šternberka dostanete, zaparkujete na parkovišti za mostem u řeky. Pro další cestu budete muset použít objížďku nebo se vrátit.

Zobrazit vice
Není Šternberk jako (Český) Šternberk

15. 8. 2014

dva sternberky.JPGVážení návštěvníci,

stále časteji se nám stává, že si turisté pletou dva hrady se jménem Šternberk. Oba dva mají sice stejného zakladatele, ale již několik set let se ubírá jejich historie jiným směrem. Starším z hradů je ten, na jehož stránkách se nacházíte, který získal postupně přídomek "Český", aby nedocházelo k záměnám. Druhý, který se nachází o 200 kilometrů dál na východ, se nazývá jen Šternberk, ale můžete se setkat s neoficiálními přídomky "Moravský" nebo "u Olomouce". Než vyrazíte na výlet, ubezpečte se, že míříte na správný hrad a že akce, na kterou se chystáte, se odehrává právě tam, abyste nebyli zklamání.

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz