Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Dny evropského dědictví 6. září

25. 8. 2015

logo EHD male.jpgDny evropského dědictví je celoevropská kulturní akce, která otevírá památky nejširší veřejnosti a ukazuje také ty, které jsou jindy nepřístupné. Letošním tématem je Památky znovuzrozené. Stejně jako v minulých letech se k této významné akci připojíme i my, a to v neděli 6. září.

 

Hrad bude otevřen standardně, ovšem ti nejmladší (děti do 15 let) si ho mohou prohlédnout zdarma.

 

Pro zájemce je připravena speciální prohlídka Každodenní život na hradě za první republiky (12:30 – doporučujeme rezervaci), která přibližuje život, radosti a starosti rodiny Jiřího a Kunhuty Sternbergových v první polovině 20. století.

 

Zcela mimořádně bude pro veřejnost otevřena kaple sv. Jiří na jižní terase hradu, která je běžně nepřístupná. Po celý den se můžete přijít podívat nejen na malou domácí kapli, ale také se můžete potěšit krásným výhledem do okolí. Ve 14 hodin zde začne Komentovaná vycházka okolím hradu, při které se dozvíte víc o historii hradu i sternberského panství, seznámíte se s barokními sochami svatých a podíváte se na hrad z mnoha různých a vždy zajímavých stran.

 

Zobrazit vice
Prohlídky pro rodiny s dětmi

24. 8. 2015

Detska 2015, Kristynka.JPG

 

 

Srdečně Vás zveme na speciální prohlídku pro rodiny s dětmi Poznej rodové sídlo Sternbergů!, která se v září a v říjnu koná vždy o víkendu a ve svátek v 11:30.

 

Klíčnice povypráví malým návštěvníkům, jak se na hradě žilo v průběhu staletí.

 

 

Zobrazit vice
Výstava Turistických známek

14. 6. 2015

turisticka znamka Rymarov.png

 

Srdečně zveme všechny sběratele a další zájemce o turistiku i znalce zajímavých míst naší republiky na VÝSTAVU TURISTICKÝCH ZNÁMEK, která se koná od 1. května do 30. září na hradě Český Šternberk. Výstava je připravena ve spolupráci s rýmařovskými výrobci Turistické známky s. r. o.

 

Uvidíte výběr z vydaných známek, a to nejen z České republiky, ale i z dalších téměř dvaceti zemí světa - od Slovenska po Austrálii.

 

Prohlédnout si můžete také také "maxivýletky" - velké 3D pohlednice českých památek a měst.

 

Součástí výstavy je prodejní stánek, kde si můžete zakoupit nejen výroční turistické známky či nálepky, ale také deníky, atlasy a další turistické a sběratelské předměty. Turistické známky z jiných známkových míst v prodeji nejsou.

 

Zobrazit vice
Sokolník na hradě

31. 5. 2015

sokolnik.JPG

 

V hlavní sezoně Vám návštěvu Českého Šternberka zpříjemňuje pan sokolník se svými dravci ze záchranné stanice ve Vavřinci.

 

Sokolník František se stará například o orla skalního, výra velkého, sovu pálenou, o poštolky, sokoly a další dravé ptáky.

 

 

 

Zobrazit vice
Ze Šternberka do Českého Šternberka

11. 5. 2015

Sternberky.JPG

Ze Šternberka do Českého Šternberka (a naopak) je docela daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady pletou. Proto jsme se letos rozhodli spolupracovat se správou Státního hradu Šternberk (okr. Olomouc) a naučit naše návštěvníky, že hrady jsou opravdu dva a každý v jiné části republiky.

 

Pro ty, kteří v letošní sezoně navštíví oba hrady, budou zařazeni do slovosování o zajímavé ceny a ještě nabízíme návštěvníkům zajímavý bonus.

 

Ti, kdo se na pokladně hradu Šternberk prokáží letošní vstupenkou z hradu Český Šternberk, získají slevu na vstupném (na Malý okruh 30 Kč, na Velký okruh 40 Kč).

 

Ti, kteří nejprve navštíví hrad Šternberk a vstupenku si schovají, mohou u nás na Českém Šternberku zdarma navštívit sezonní výstavu Turistických známek (květen-září). Prokažte se letošní vstupenkou ze Šternberka na pokladně hradu, kde získáte volnou vstupenku na výstavu.

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz