Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Uzavření silnice II/111 v Českém Šternberku

25. 8. 2014

Vážení návštěvníci,
od 25. 8. do 15. 11. 2014 bude uzavřena silnice č. II/111 pod hradem, čili městys Český Šternberk se stane neprůjezdným. Pokud pojedete od dálnice D1, dostanete se až na parkoviště pod hradem, jehož provoz nebude nijak omezen. Neprojedete však dále na Kutnou Horu, musíte se vrátit zpátky. Pokud pojedete od Kutné Hory a Uhlířských Janovic, rovněž se do Českého Šternberka dostanete, zaparkujete na parkovišti za mostem u řeky. Pro další cestu budete muset použít objížďku nebo se vrátit.

Zobrazit vice
Dny evropského dědictví 7. září

15. 8. 2014

logo EHD male.jpgDny evropského dědictví je celoevropská kulturní akce, která otevírá památky nejširší veřejnosti a ukazuje také ty, které jsou jindy nepřístupné. Letošním tématem je Návrat ke kořenům. Stejně jako v minulých letech se k této významné akci připojíme i my, a to v neděli 7. září.

Hrad bude otevřen standardně, ovšem ti nejmladší (děti do 15 let) si ho mohou prohlédnout zdarma.

Pro zájemce je připravena speciální prohlídka Každodenní život na hradě za první republiky (11:30 a 14:30 – doporučujeme rezervaci), která přibližuje život, radosti a starosti rodiny Jiřího a Kunhuty Sternbergových v první polovině 20. století.

Zcela mimořádně bude pro veřejnost otevřena kaple sv. Jiří na jižní terase hradu, která je běžně nepřístupná. Po celý den se můžete přijít podívat nejen na malou domácí kapli, ale také se můžete potěšit krásným výhledem do okolí. Ve 14 hodin zde začne Komentovaná vycházka okolím hradu, při které se dozvíte víc o historii hradu i sternberského panství, seznámíte se s barokními sochami svatých a podíváte se na hrad z mnoha různých a vždy zajímavých stran.

Zobrazit vice
Není Šternberk jako (Český) Šternberk

15. 8. 2014

dva sternberky.JPGVážení návštěvníci,

stále časteji se nám stává, že si turisté pletou dva hrady se jménem Šternberk. Oba dva mají sice stejného zakladatele, ale již několik set let se ubírá jejich historie jiným směrem. Starším z hradů je ten, na jehož stránkách se nacházíte, který získal postupně přídomek "Český", aby nedocházelo k záměnám. Druhý, který se nachází o 200 kilometrů dál na východ, se nazývá jen Šternberk, ale můžete se setkat s neoficiálními přídomky "Moravský" nebo "u Olomouce". Než vyrazíte na výlet, ubezpečte se, že míříte na správný hrad a že akce, na kterou se chystáte, se odehrává právě tam, abyste nebyli zklamání.

Zobrazit vice
Výstava historických motorek

14. 8. 2014

motorky.JPGZpříjemněte si návštěvu hradu prohlídkou výstavy historických motocyklů! Prohlédnete si stroje značky ESO, ČZ, JAWA i některých zahraničních továren. Uvidíte motocykly od počátku století přes slavné modely 50. a 60. let až po ty témeř současné. Kromě motocyklů zhlédnete také motory závodních strojů, z nichž některé jsou unikátní prototypy.

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz