Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Jubilejní ročník PUTOVÁNÍ ŠTERNBERSKOU HISTORIÍ 24. a 25. října 2015

2. 10. 2015

PSH 2014-17 spolecna fotografie na schodisti.JPG

Již podesáté se koncem října hrad Český Šternberk zaplní historickými postavami spjatými s rodem Sternbergů. Šternberští zaměstnanci, jejich rodiny a přátelé se převtělí do obyvatel hradu v různých epochách a předvedou vám, že zdejší život umí být náročný i úsměvný a vyžaduje značnou dávku odvahy, empatie, diplomacie a také nadhled a smysl pro humor.

 

 

 

Při prohlídce se tak potkáte třeba s českým krále Jiřím z Poděbrad, který se rozmýšlí, zda provdat Kateřinu, dceru svou a Kunhuty ze Sternberga, za uherského krále Matyáše Korvína. František Palacký se pochlubí, jak pokračuje jeho práce na dějinách sternberského rodu. 

 

 

PSH 2014-12 hrabenky Leopoldina a Kristiana nacvicuji na hudebni soiree.jpg

Průvodkyně-klíčnice Vám ale představí i další šternberské osobnosti, které žily od 15. století do současnosti. Každé Putování je jiné, a tak se i letos můžete těšit na význačné i prosté postavy ze šternberských dějin, se kterými jste se při předchozích ročnících nesetkali.

 

 

 

  

Zobrazit vice
Prohlídky pro rodiny s dětmi

24. 8. 2015

Detska 2015, Kristynka.JPG

 

 

Srdečně Vás zveme na speciální prohlídku pro rodiny s dětmi Poznej rodové sídlo Sternbergů!, která se v září a v říjnu koná vždy o víkendu a ve svátek v 11:30.

 

Klíčnice povypráví malým návštěvníkům, jak se na hradě žilo v průběhu staletí.

 

 

Zobrazit vice
Ze Šternberka do Českého Šternberka

11. 5. 2015

Sternberky.JPG

Ze Šternberka do Českého Šternberka (a naopak) je docela daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady pletou. Proto jsme se letos rozhodli spolupracovat se správou Státního hradu Šternberk (okr. Olomouc) a naučit naše návštěvníky, že hrady jsou opravdu dva a každý v jiné části republiky.

 

Pro ty, kteří v letošní sezoně navštíví oba hrady, budou zařazeni do slovosování o zajímavé ceny a ještě nabízíme návštěvníkům zajímavý bonus.

 

Ti, kdo se na pokladně hradu Šternberk prokáží letošní vstupenkou z hradu Český Šternberk, získají slevu na vstupném (na Malý okruh 30 Kč, na Velký okruh 40 Kč).

 

Ti, kteří nejprve navštíví hrad Šternberk a vstupenku si schovají, mohou u nás na Českém Šternberku zdarma navštívit sezonní výstavu Turistických známek (květen-září). Prokažte se letošní vstupenkou ze Šternberka na pokladně hradu, kde získáte volnou vstupenku na výstavu.

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz