Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Uzavření silnice II/111 v Českém Šternberku

25. 8. 2014

Vážení návštěvníci,
od 25. 8. do 15. 11. 2014 bude uzavřena silnice č. II/111 pod hradem, čili městys Český Šternberk se stane neprůjezdným. Pokud pojedete od dálnice D1, dostanete se až na parkoviště pod hradem, jehož provoz nebude nijak omezen. Neprojedete však dále na Kutnou Horu, musíte se vrátit zpátky. Pokud pojedete od Kutné Hory a Uhlířských Janovic, rovněž se do Českého Šternberka dostanete, zaparkujete na parkovišti za mostem u řeky. Pro další cestu budete muset použít objížďku nebo se vrátit.

Zobrazit vice
Hradozámecká noc 2014 - Barokní večer na hradě Český Šternberk 30. 8.

17. 8. 2014

Anna Marie Amabilie ze Sternberga.JPGHrad Český Šternberk se letos opět připojuje k Hradozámecké noci, jejíž název jej zcela vystihuje: původně středověký hrad byl ve druhé polovině 17. století přestavěn, interiéry dostaly barokní zámeckou podobu, ale vnější gotická podoba hradu zůstala. Právě baroknímu období věnujeme večer 30. srpna.

 

Dědička šternberského panství Anna Marie Amabilie ze Sternberga se právě provdala za Jana Maxmiliána hraběte z Goetzenu a přijímá večerní návštěvy na svém rodném hradě! Provede Vás barokními interiéry, které do středověkého hradu zasadil její děd Václav Jiří ze Sternberga, seznámí Vás se svými význačnými příbuznými a předky a povypráví o svém životě na počátku 18. století.

 

Barokní atmosféru můžete okusit už na hradním nádvoří při malém barokním koncertě.

 

Zobrazit vice
Prohlídky pro rodiny s dětmi

16. 8. 2014

detska prohlidka.JPGSrdečně Vás zveme na speciální prohlídku pro rodiny s dětmi Poznej rodové sídlo Sternbergů!, která se koná každou prázninovou sobotu v 11:30, 13:30 a 15:30. Klíčnice povypráví malým návštěvníkům, jak se na hradě žilo v průběhu staletí.

Zobrazit vice
Dny evropského dědictví 7. září

15. 8. 2014

logo EHD male.jpgDny evropského dědictví je celoevropská kulturní akce, která otevírá památky nejširší veřejnosti a ukazuje také ty, které jsou jindy nepřístupné. Letošním tématem je Návrat ke kořenům. Stejně jako v minulých letech se k této významné akci připojíme i my, a to v neděli 7. září.

Hrad bude otevřen standardně, ovšem ti nejmladší (děti do 15 let) si ho mohou prohlédnout zdarma.

Pro zájemce je připravena speciální prohlídka Každodenní život na hradě za první republiky (11:30 a 14:30 – doporučujeme rezervaci), která přibližuje život, radosti a starosti rodiny Jiřího a Kunhuty Sternbergových v první polovině 20. století.

Zcela mimořádně bude pro veřejnost otevřena kaple sv. Jiří na jižní terase hradu, která je běžně nepřístupná. Po celý den se můžete přijít podívat nejen na malou domácí kapli, ale také se můžete potěšit krásným výhledem do okolí. Ve 14 hodin zde začne Komentovaná vycházka okolím hradu, při které se dozvíte víc o historii hradu i sternberského panství, seznámíte se s barokními sochami svatých a podíváte se na hrad z mnoha různých a vždy zajímavých stran.

Zobrazit vice
Není Šternberk jako (Český) Šternberk

15. 8. 2014

dva sternberky.JPGVážení návštěvníci,

stále časteji se nám stává, že si turisté pletou dva hrady se jménem Šternberk. Oba dva mají sice stejného zakladatele, ale již několik set let se ubírá jejich historie jiným směrem. Starším z hradů je ten, na jehož stránkách se nacházíte, který získal postupně přídomek "Český", aby nedocházelo k záměnám. Druhý, který se nachází o 200 kilometrů dál na východ, se nazývá jen Šternberk, ale můžete se setkat s neoficiálními přídomky "Moravský" nebo "u Olomouce". Než vyrazíte na výlet, ubezpečte se, že míříte na správný hrad a že akce, na kterou se chystáte, se odehrává právě tam, abyste nebyli zklamání.

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz