Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Zimní sezóna

3. 1. 2016

Zimni 2009 maly.JPG

 

 

Vážení návštěvníci,

 

během zimního období (listopad-březen) nemá hrad pravidelnou otevírací dobu pro veřejnost, každou prohlídku je třeba alespoň den předem objednat.

 

 

Děkujeme za pochopení.

 

 

Zobrazit vice
PF 2016

24. 12. 2015

PF 2016 obrazek.jpg

Císařská mírová hostina radosti, uspořádána jeho knížecí milostí panem vévodou z Amalfi na střelnici sv. Jana u Norimberka L. P. 1650

lept, sbírka rytin z doby třicetileté války Jiřího Sternberga, hrad Český Šternberk

 

  Radostné prožití vánočních svátků

a mnoho osobních a pracovních úspěchů

v novém roce 2016 Vám přejí

zaměstnanci firmy Zdeněk Sternberg

 

Zobrazit vice
Putování šternberskou historií 2016

26. 10. 2015

01.JPG

 

Milí návštěvníci,

 

děkujeme za Vaši návštěvu jubilejního 10. ročníku Putování šternberskou historií 2015 a za všechny pozitivní ohlasy, kterých se nám dostalo. Těšíme se na Vás při příštím ročníku, který se bude konat 22. a 23. října 2016!

 

Do té doby se můžete podívat na fotogalerii, kde si svůj zážitek z Putování připomenete.

 

 

 

Zobrazit vice
Ze Šternberka do Českého Šternberka

11. 5. 2015

Sternberky.JPG

Ze Šternberka do Českého Šternberka (a naopak) je docela daleko, jak se neustále přesvědčují turisté, kteří si oba hrady pletou. Proto jsme se letos rozhodli spolupracovat se správou Státního hradu Šternberk (okr. Olomouc) a naučit naše návštěvníky, že hrady jsou opravdu dva a každý v jiné části republiky.

 

Pro ty, kteří v letošní sezoně navštíví oba hrady, budou zařazeni do slovosování o zajímavé ceny a ještě nabízíme návštěvníkům zajímavý bonus.

 

Ti, kdo se na pokladně hradu Šternberk prokáží letošní vstupenkou z hradu Český Šternberk, získají slevu na vstupném (na Malý okruh 30 Kč, na Velký okruh 40 Kč).

 

Ti, kteří nejprve navštíví hrad Šternberk a vstupenku si schovají, mohou u nás na Českém Šternberku zdarma navštívit sezonní výstavu Turistických známek (květen-září). Prokažte se letošní vstupenkou ze Šternberka na pokladně hradu, kde získáte volnou vstupenku na výstavu.

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, hrad@zsternberg.cz