Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Každodenní život na hradě za první republiky 25. 7.

21. 7. 2014

Hrad na zacatku stoleti.jpgVydejte se s námi poznat život na Českém Šternberku ve dvacátých a třicátých letech a podívejte se na naši standardní prohlídkovou trasu novýma očima! Zjistíte, jak funguje domácnost rodiny s devíti dětmi, která bydlí na středověkém hradě a která je potomkem jednoho z nejstarších českých rodů. Nejbližší prohlídka Každodenní život na hradě za první republiky se koná v pátek 25. července v 11 a ve 14 hodin.

Zobrazit vice
Komentovaná CYKLOvycházka okolím hradu v sobotu 26. 7. ve 14 hodin

20. 7. 2014

bile-oblacky.jpgChcete poznat hrad Český Šternberk také jinak? Pojeďte s námi na cyklovycházku! Podíváte do běžně nepřístupné kaple sv. Jiří, dozvíte se více o opevnění hradu, o historii šternberského panství i o barokních sochách světců, kteří už skoro 250 let zdobí okolní krajinu. Z původně obranné věže, tzv. Hladomorny, se rozhlédneme do okolí. Zajedeme do osady Čejkovice, kde byl ve třicátých letech přebudován bývalý pivovar na penzion. Těšíme se na Vás. 

Zobrazit vice
Prohlídky pro rodiny s dětmi

20. 7. 2014

detska prohlidka.JPGSrdečně Vás zveme na speciální prohlídku pro rodiny s dětmi Poznej rodové sídlo Sternbergů!, která se koná vždy v sobotu v 11:30, 13:30 a 15:30. Klíčnice povypráví malým návštěvníkům, jak se na hradě žilo v průběhu staletí.

Zobrazit vice
Není Šternberk jako (Český) Šternberk

15. 7. 2014

dva sternberky.JPGVážení návštěvníci,

stále časteji se nám stává, že si turisté pletou dva hrady se jménem Šternberk. Oba dva mají sice stejného zakladatele, ale již několik set let se ubírá jejich historie jiným směrem. Starším z hradů je ten, na jehož stránkách se nacházíte, který získal postupně přídomek "Český", aby nedocházelo k záměnám. Druhý, který se nachází o 200 kilometrů dál na východ, se nazývá jen Šternberk, ale můžete se setkat s neoficiálními přídomky "Moravský" nebo "u Olomouce". Než vyrazíte na výlet, ubezpečte se, že míříte na správný hrad a že akce, na kterou se chystáte, se odehrává právě tam, abyste nebyli zklamání.

Zobrazit vice
Výstava historických motorek

14. 7. 2014

motorky.JPGZpříjemněte si návštěvu hradu prohlídkou výstavy historických motocyklů! Prohlédnete si stroje značky ESO, ČZ, JAWA i některých zahraničních továren. Uvidíte motocykly od počátku století přes slavné modely 50. a 60. let až po ty témeř současné. Kromě motocyklů zhlédnete také motory závodních strojů, z nichž některé jsou unikátní prototypy.

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz