Historie a současnost

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga. ve stylu pozdní gotiky. Vylepšen byl zejména obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického hradu skrývají zámecké interiéry. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.
Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.
Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven

Novinky

»Všechny novinky«
Konkurz na sezonní průvodce

23. 1. 2015

Pruvodci.JPG

 

Vypisujeme výběrové řízení na pozici sezonních průvodců pro rok 2015.

 

Hledáme šikovné, jazykově vybavené zájemce o historii, kteří umějí pracovat s lidmi. Nabízíme práci v krásném prostředí jednoho z nejstarších hradů u nás a v příjemném kolektivu.

 

Přihlášku ke konkurzu můžete vyplnit zde.

 

 

Stávající průvodcovský tým hradu Český Šternberk se těší na nové posily!

 

Zobrazit vice
Zimní sezóna

23. 12. 2014

zima.jpg

Vážení návštěvníci,

 

během zimního období (listopad-březen) nemá hrad pravidelnou otevírací dobu pro veřejnost, každou prohlídku je třeba alespoň den předem objednat.

 

Děkujeme za pochopení.

 

 

Zobrazit vice
Omezený průjezd silnice II/111 v Českém Šternberku

19. 12. 2014

mapy (2).jpgVážení návštěvníci,


od 19. 12. 2014 do 31. 3. 2015 je opět částečně otevřen opravovaný úsek příjezdové silnice do Českého Šternberka ve směru od dálnice D1. Práce na opravě havarijního stavu vozovky byly na zimní období přerušeny. Silnice je ovšem průjezdná pouze pro vozidla do 3,5 t.

 

Objízdná trasa pro vozidla nad 3,5 t je vedena přes Kácov a Nechybu - viz mapa.

  

Zobrazit vice
Putování šternberskou historií 2015

20. 10. 2014

VV 2014.jpg

Milí návštěvníci,

 

děkujeme za Vaši návštěvu Putování šternberskou historií a těšíme se na Vás při příštím desátém ročníku, který se bude konat 24. a 25. října 2015!

 

Brzy zveřejníme fotografie, abyste si mohli svůj zážitek z Putování připomenout.

 

 

 

  

Zobrazit vice
Není Šternberk jako (Český) Šternberk

15. 8. 2014

dva sternberky.JPGVážení návštěvníci,

 

stále časteji se nám stává, že si turisté pletou dva hrady se jménem Šternberk. Oba dva mají sice stejného zakladatele, ale již několik set let se ubírá jejich historie jiným směrem.

Starším z hradů je ten, na jehož stránkách se nacházíte, který získal postupně přídomek "Český", aby nedocházelo k záměnám. Druhý, který se nachází o 200 kilometrů dál na východ, se nazývá jen Šternberk, ale můžete se setkat s neoficiálními přídomky "Moravský" nebo "u Olomouce". Než vyrazíte na výlet, ubezpečte se, že míříte na správný hrad a že akce, na kterou se chystáte, se odehrává právě tam, abyste nebyli zklamání.

Zobrazit vice

»Všechny novinky«
Erb
Kontakt: Hrad Český Šternberk, tel.: (+420) 317 855 101, info@hradceskysternberk.cz